Wicepremier Pawlak złamał prawo? Prokuratura to zbada

Prokuratura zajmie się niezgodnym z prawdą oświadczeniem majątkowym Waldemara Pawlaka - pisze dziennik "Polska", który ujawnił sprawę w sobotę. Jeśli śledczy oskarżą wicepremiera, a sąd uzna jego winę, nie będzie mógł w przyszłości startować w wyborach do Sejmu

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Katarzyna Szeska zapowiada, że artykuł traktujący o oświadczeniu wicepremiera zostanie przeanalizowany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Szef rady nadzorczej

W sobotę dziennik "Polska" napisał, że wicepremier nie wpisał w oświadczeniach majątkowych, że w latach 2005-2006 był przewodniczącym rady nadzorczej Mostostalu Słupca. Spółka należy do znanego w Wielkopolsce biznesmena Dariusza Wechty. Biznesmen działa również w branży deweloperskiej. W Poznaniu jego inwestycje wzbudzają spore kontrowersje. Władze pozwoliły mu między innymi na budowę osiedla tuż nad brzegiem Warty oraz zgadzały się na postawienie bloków w miejscu, gdzie pierwotnie miał powstać park i tereny zielone.

Pawlak się tłumaczy, jednym zdaniem

- Nie pobierałem wynagrodzenia - tak na piśmie jednym zdaniem tłumaczy się Pawlak, a nie wpisał do oświadczenia, iż kierował radą nadzorczą, bo nie pobierał za to wynagrodzenia. Z tego wynika, że prywatną spółkę nadzorował społecznie. Jednak niepobieranie wynagrodzenia nie zwalnia z odpowiedzialności karnej. Istotny jest już sam fakt, że nie wykazało się zasiadania w radzie.

Za zatajenie prawdy w oświadczeniu grozi do trzech lat więzienia. To przestępstwo umyślne, które przedawnia się po pięciu latach od jego popełnienia. W przypadku Pawlaka byłby to rok 2012, bo wtedy minie pięcioletni okres od złożenia przez niego niezgodnego z prawdą oświadczenia. Podobnie postąpił w 2006 roku. Jeśli sąd uznałby winę Pawlaka i skazał go, wicepremier i minister gospodarki nie mógłby startować w przyszłości w wyborach do Sejmu - przypomina dziennik "Polska".

Czytaj więcej Prokuratura zbada oświadczenie Pawlaka

Oscary: kreacje na czerwonym dywanie [ZDJĘCIA] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM