Rada Gospodarcza już działa

Premier Donald Tusk wręczył akty powołania członkom nowo utworzonej Rady Gospodarczej. W skład gremium mającemu doradzać szefowi rządu wchodzą ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu. - Cieszę się, że projekt został zrealizowany - powiedział premier.

Według założeń, członkowie Rady mają recenzować politykę gospodarczą Rady Ministrów. Donald Tusk zaznaczył, że gremium będzie - jak to określił - "intelektualną konkurencją" dla resortów, zajmujących się w rządzie finansami i gospodarką.

Przeciw rutynie

- Cieszę się, że projekt powołania niezależnego ciała doradczego, który ma pracować dla premiera, został zrealizowany - mówił Tusk po nominowaniu członków Rady. Następnie podziękował Bogusławowi Grabowskiemu za pomysł stworzenia Rady oraz Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu za skompletowanie jej składu.

- Jest sprawą ważną, żeby szukać mądrej strategii w zmieniającej się rzeczywistości, bez urzędniczej rutynowy - objaśniał cel istnienie Rady premier. - Świeże spojrzenie jest potrzebne - dodał.

Pro publico bono

- Jestem zadowolony, że mogę zrobić coś pro publico bono - powiedział Jan Krzysztof Bielecki. Podziękował osobom, które zgodziły się dołączyć do Rady i zaznaczył, że będą pracować za darmo. Powiedział również, że Rada będzie spotykała się raz na dwa tygodnie i będzie premierowi przesyłać informacje. Pierwsze posiedzenie rozpoczęło się po nominacji.

Skład rady

Premier powołał do rady: prezesa PZU Andrzeja Klesyka, prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK SA Mateusza Morawieckiego, głównego ekonomistę Reiffeisen Bank Polska SA Jacka Wiśniewskiego, profesorów Dariusza Filara, Witolda Orłowskiego, Ireneusza Krzemińskiego i Aleksandrę Wiktorow oraz dr Bogusława Grabowskiego i dr Małgorzatę Starczewską-Krzysztoszek, a także Jacka Wiśniewskiego. Koordynacją prac Rady Gospodarczej zajmie się nowo powołany podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Jasser.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM