Polska Plus: PiS przygotowuje swój elektorat na koalicję z SLD

- To nie mogło się odbyć bez zgody prezesa. PiS musi myśleć poważnie o koalicji z SLD, skoro powiedział o niej Adam Hofman - przekonują politycy Polski Plus. I twierdzą, że kontrowersyjna wypowiedź posła to wypuszczony przez szefostwo partii "balon" sondujący i przygotowujący elektorat do współpracy z lewicą.

- Wszyscy byliśmy w Prawie i Sprawiedliwości i znając wewnętrzne życie tej partii wiemy, że wypowiedzi, takie jak posła Hofmana, nie mogą się pojawić, jeśli nie ma na to zgody Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli Hofman powiedział o SLD, to musiał mieć na to przyzwolenie prezesa. Inaczej takiej wypowiedzi, by po prostu nie było - twierdzi parlamentarzysta, Jan Filip Libicki.

Jarosław Sellin jest przekonany, że wypowiedź Hofmana to "balon" sondujący zachowanie elektoratu: - Takie wypowiedzi zmierzają do tego, by powolutku oswajać elektorat i działaczy Prawa i Sprawiedliwości do pomysłu koalicji z SLD. Bo dla wielu może być to szokujące, a takie stopniowe wprowadzanie tego pomysłu, może spowodować, że taki scenariusz w końcu zostanie zaakceptowany. Zwłaszcza, gdy po wyborach parlamentarnych zawiązanie takiego sojuszu będzie gwarantowało większość.

Zdaniem Sellina to wynik "chorobliwej" wojny między PiS-em a Platformą Obywatelską. - Głównym wrogiem dla Tuska i Platformy jest PiS i Kaczyński, a dla Kaczyńskiego i PiS-u - Platforma i Tusk. I dominuje takie przekonanie, że sojusz z każdym przeciwko temu drugiemu jest uprawniony. Więc groźba kolaicji PiS-SLD już istnieje. Taki sojusz, który przecież jest już w telewizji publicznej, może być zawiązany po wyborach.

Sellina dziwi wrzawa, jaka podniosła się wokół propozycji Adama Hofmana i nerwowej reakcji prezesa Kaczyńskiego. - Nie zrugał kilka tygodni temu wybitnego ale równie młodego (co Hofman, przyp. red) europarlamentarzysty Michała Kamińskiego, który też o koalicji PiS-SLD się wypowiadał, wychwalając politykę zagraniczną Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego w opozycji do Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska. Jan Pospieszalski pytał o koalicję w swoim programie samego Jarosława Kaczyńskiego i wtedy prezes nie był tak stanowczy, jak obecnie. Odpowiadał dość enigmatycznie. Mówił, że przecież nie wiemy, jakie będą wyniki wyborów i jakie koalicje będą możliwe - przypomina Jarosław Sellin.

Czy poparłabyś/poparł koalicję PiS z SLD?

DOSTĘP PREMIUM