Prawybory podzieliły Polskę

Jak głosowali w prawyborach poszczególni członkowie PO, zapewne nigdy się nie dowiemy. Ale można już przewidzieć, jak będą głosowały poszczególne województwa.

Pierwsi członkowie PO dostali już swoje karty do głosowania korespondencyjnego wraz z numer bezpłatnej partyjnej gazety "POgłos". Prawdopodobnie pierwsze głosy już spłynęły do partyjnej komisji prawyborczej, ale nie są znane jeszcze żadne dane, nawet te nieoficjalne.

Zobacz aktualny numer "POgłosu"

Wiadomo jednak, kogo popierają niektóre regiony. Jeden z polityków PO powiedział nam, że za Radosławem Sikorskim opowiadają się województwa: zachodniopomorskie i małopolskie. Zapewne z tego powodu, że wpływowi politycy z tych regionów - Sławomir Nitras i Jarosław Gowin publicznie poparli ministra spraw zagranicznych. Ponoć przychylne jemu są również struktury w województwie kujawsko-pomorskim.

Według naszych informacji, Bronisław Komorowski może natomiast liczyć na głosy z województw: mazowieckiego i śląskiego. Marszałek Sejmu był szefem struktur PO na Mazowszu. Natomiast na Śląsku duże wpływy ma Jerzy Buzek, który publicznie poparł Komorowskiego. Te regiony mogą przechylić szalę zwycięstwa na stronę marszałka, bo śląska Platforma jest najliczniejsza w kraju, a trzecie co do liczebności struktury, zaraz po małopolskiej PO, ma mazowiecka Platforma.

Prawdopodobnie za marszałkiem opowie się również województwo lubelskie. Szefem tamtejszych struktur jest bowiem Janusz Palikot, najbliższy stronnik Komorowskiego w Platformie. "Gazeta Wyborcza" podawała natomiast, że członkowie PO z Pomorze również raczej zagłosują na Komorowskiego .

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM