Gęsicka: PO prowadzi już kampanię. A prezydent nie prowadzi?

Czy kandydaci PO w prawyborach prowadzą kampanię wyborczą? - To sprawa dla Państwowej Komisji Wyborczej - uważa szefowa klubu PiS. A co z prezydentem Kaczyńskim? - On nie zgłosił kandydowania - tłumaczyła w TOK FM Grażyna Gęsicka

Oficjalnie kampania rozpocznie się w chwili ogłoszenia terminu wyborów prezydenckich. PO ma do końca marca ogłosić kto wygra partyjne prawybory i będzie kandydatem partii. Zdaniem Gęsickiej, jest to już kampania wyborcza. Walczący w prawyborach politycy występują jako oficjalni kandydaci w wyborach prezydenckich, przedstawiają swoje poglądy polityczne pod kątem zbliżających się wyborów, dokonują też oceny obecnej prezydentury w tonie, jaki zwykle się stosuje w kampaniach wyborczych. W Poranku Radia TOK FM Gęsicka mówiła, że chce, by PKW zainteresowała się stroną finansową takiej "kampanii", bo idą na to publiczne pieniądze.

- Partia wydaje na to pieniądze. No ten zlot młodzieżówki [PO w Katowicach - red.] przecież coś kosztował. Kandydaci jeżdżą samochodami służbowymi. Używają do pomocy urzędników państwowych, czy to Kancelarii Sejmu, czy MSZ i moim zdaniem PKW powinna zareagować- mówiła Gęsicka.

Pan prezydent też jeździ samochodami

- Pan prezydent też jeździ samochodami służbowymi, używa urzędników i wiadomo, że jest kandydatem, choć tego nie powiedział... - zwrócił uwagę Jacek Żakowski.

- Moim zdaniem to zupełnie inna sytuacja. Tam mamy dwóch wyraźnych kandydatów a tu mamy jednego kandydata, który jeszcze nie jest kandydatem i jeszcze nie prowadzi kampanii - broniła się szefowa klubu PiS.

- Pani w to wierzy, że mimo apelu PiS i brata pan prezydent nie będzie kandydatem? - dziwił się dziennikarz.

- Na razie nie ogłosił swojej kandydatury Z drugiej strony mamy regularną kampanię i to jest sprawa poważna - oceniła Gęsicka.

Sprawa dla PKW

Krzysztof Lorentz, dyrektor zespołu kontroli i finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych PKW potwierdził, że pismo od szefowej klubu PiS wpłynęło do Komisji. "Na najbliższym posiedzeniu 15 marca PKW zajmie się tym wystąpieniem i wtedy na nie odpowiemy" - podkreślił.

Czy prawybory w PO to już kampania prezydencka?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM