Kto w PO popiera Sikorskiego? Pochwalił się listą nazwisk

Na stronie internetowej Radosława Sikorskiego pojawiła się lista parlamentarzystów, którzy udzielili poparcia obecnemu ministrowi spraw zagranicznych, kandydatowi w prawyborach Platformy Obywatelskiej. Wśród 20 nazwisk znajdujemy Jarosława Gowina i Jacka Rostowskiego. To jednak wciąż mniej niż tych, którzy oficjalnie poparli Bronisława Komorowskiego.

"Radek Sikorski dla mnie osobiście jest wyrazicielem moich marzeń i wyrazicielem marzeń moich rówieśników" - motywuje swoje poparcie na stronie Sikorskiego Sławomir Nitras.

"Popieram Radosława Sikorskiego ze względu na zakres konstytucyjnych uprawnień głowy państwa. Prezydent w Polsce zajmuje się obronnością i polityką zagraniczną. W pierwszym przypadku obaj nasi kandydaci mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Ale jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, to większe kwalifikacje ma Sikorski" - twierdzi z kolei

Jarosław Gowin.

"Radosław Sikorski jest zdolny do przywrócenia Polakom entuzjazmu przedwyborczego podobnego do tego z 2007 roku" - twierdzi minister finansów Jacek Rostowski.

Poparcia Sikorskiemu udzielili: Andrzej Biernat, Piotr Borys, Krzysztof Brejza, Stanisław Gawłowski, Jarosław Gowin, Jarosław Katulski, Paweł Klimowicz, Jan Kuriata, Krzysztof Lisek, Michał Marcinkiewicz, Sławomir Nitras, Jan Olech, Paweł Olszewski, Konstanty Oświęcimski, Teresa Piotrowska, Jacek Rostowski, Grzegorz Roszak, Janusz Sepioł, Bogusław Sonik, Grażyna Anna Sztark, Piotr Zientarski i Tadeusz Zwiefka.

Komorowski ma większą listę

Poparcia Bronisławowi Komorowskiemu udzielili z kolei m.in. Janusz Palikot, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz, Zbigniew Zdrojewski, Stefan Niesiołowski, Rafał Dutkiewicz i Grzegorz Dolniak. Marszałka Sejmu popiera większość ministrów, 35 europosłanek, 36 parlametarzystek, a także autorytety spoza PO: Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski i Tadeusz Mazowiecki.

Nazwiska osób popierających Komorowskiego odnotowywane są na na stronie internetowej marszałka .

W zeszłym tygodniu portal Gazeta.pl dowiedział się też, którego z kandydatów popierają w prawyborach niektóre regiony. Jeden z polityków PO powiedział nam, że za Radosławem Sikorskim opowiada się większość działaczy województwa: zachodniopomorskie i małopolskie. Zapewne z tego powodu, że wpływowi politycy z tych regionów - Sławomir Nitras i Jarosław Gowin publicznie poparli ministra spraw zagranicznych. Ponoć przychylne jemu są również struktury w województwie kujawsko-pomorskim.

Komorowskiego poprze Mazowsze i Śląsk

Według naszych informacji, Bronisław Komorowski może natomiast liczyć na głosy z województw: mazowieckiego i śląskiego. Marszałek Sejmu był szefem struktur PO na Mazowszu. Natomiast na Śląsku duże wpływy ma Jerzy Buzek, który publicznie poparł Komorowskiego. Te regiony mogą przechylić szalę zwycięstwa na stronę marszałka, bo śląska Platforma jest najliczniejsza w kraju, a trzecie co do liczebności struktury, zaraz po małopolskiej PO, ma mazowiecka Platforma.

Prawdopodobnie za marszałkiem opowie się również województwo lubelskie. Szefem tamtejszych struktur jest bowiem Janusz Palikot, najbliższy stronnik Komorowskiego w Platformie. "Gazeta Wyborcza" podawała natomiast, że członkowie PO z Pomorze również raczej zagłosują na Komorowskiego.

Prawybory w Platformie zakończą się 25 marca, 27 mamy dowiedzieć się, który z dwóch polityków zostanie oficjalnym kandydatem partii w wyborach prezydenckich.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM