Paszkowski: Rosja wie o wizycie Kaczyńskiego, wkrótce będzie formalna nota

Myślę, że mamy do czynienia trochę z burzą w szklance wody - mówił dziś rzecznik MSZ Piotr Paszkowski o kontrowersjach dotyczących deklaracji strony rosyjskiej w sprawie uroczystości w Katyniu.

Ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin powiedział w wywiadzie dla dziennika "Wriemia Nowostiej", że bez oficjalnych informacji na temat planowanego przyjazdu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia strona rosyjska nie może uruchomić procedury przygotowań do tej wizyty. Uroczystości odbędą się 10 kwietnia.

Czytaj o wypowiedzi ambasadora Grinina

- Wypowiedź ambasadora Grinina odnosiła się tylko do aspektu formalnego, czyli wysłania noty - twierdzi rzecznik MSZ. Według Paszkowskiego Rosja była od początku ustnie informowana o udziale prezydenta w uroczystościach, pozostało tylko powiadomienie jej formalną notą. Paszkowski zapewnił też, że taka nota będzie wysłana w ciągu kilku najbliższych dni, "może nawet jutro".

Rzecznik tłumaczył, że etap negocjacji obu stron jest dość skomplikowany, ponieważ należy uzgodnić wszystkie kwestie scenariuszowe i logistyczne. Pisemne noty zostają wysłane w odpowiednim momencie negocjacji. - Jesteśmy już na finiszu - zapewnia rzecznik.

O tym, że strona rosyjska wie o wizycie prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu, zapewniał kilka dni temu premier Donald Tusk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM