Wybory 2010. Debata Sikorski - Komorowski. Relacja minuta po minucie

Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski zasiedli naprzeciwko siebie w bibliotece UW i stoczyli przedwyborcza debatę. Może ona zadecydować, który z nich zostanie kandydatem PO w wyborach prezydenckich. Ostatecznie swojego kandydata w prawyborach wybiorą członkowie PO. Debatę prowadzili Joanna Mucha i Sławomir Nowak. Relacjonowaliśmy to spotkanie minuta po minucie.

15.00 Dziękujemy za Wasze głosy w sondzie i komentarze. Kończymy już naszą relację.

Na koniec przewodniczący Schetyna:

Schetyna: zwcyięzca debaty to...

14.40 - Sikorski był lepiej przygotowany. Wiedział, co chce powiedzieć, Komorowski podkreślał stateczność, cechę, którą większość Polaków wiąże z prezydentem - komentują publicyści .

14.37 Najsłabszy element debaty - prowadzący, daleko im do dziennikarzy czołowych stacji TV - ocenia na Twitterze Paweł Poncyliusz

14.35 Kto został zwycięzcą debaty? Komentatorzy i internauci są są podzieleni

14.35 Bronisław Komorowski po debacie tłumaczy się ze swoich słów o finansowaniu metody in vitro . Przypomina, że kwestie finansowe nie mogą decydować, kto będzie mógł mieć zabieg. Chodzi o wypowiedź z debaty, według której państwo powinno pomagać ludziom, którzy mają realna szanse wychować dzieci. Te słowa Komorowskiego wzbudziły zdziwienie dziennikarzy. Sam marszałek wytłumaczył się z nich także kolegom z partii, m.in. Grzegorzowi Schetynie

14.32 Sikorski mówi, że brakowało mu debaty "na stojąco, z publicznością". - Ja konfrontacji się nie boję - twierdzi. Dodaje, że jest zadowolony z prawyborów. Wymienia miasta, które odwiedził w trakcie przedwyborczego objazdu po kraju.

14.30 Potwierdziło się, że debata to dobra rzecz. Trzymam kciuki za wynik prawyborów - mówi po debacie Radosław Sikorski. Twierdzi, że jest zadowolony z jej wyniku i "ma subiektywne odczucie, że formułował myśli w sposób klarowny". - Mogę być dobrej myśli - dodał.

14.28 Według sondażu SMG KRC zwycięzcą debaty jest Bronisław Komorowski. Swój głos oddało na niego 60 proc. badanych. Sikorski przekonał 40 proc. oglądających debatę

14.26 - Debata była dla mnie trochę smutna, sztuczna i bez ognia - mówi w TVN24 Daniel Passent

14.25 - Niczego się z tej debaty nie dowiedziałem - komentuje Marek Migalski z PiS.

14.22 Komentatorzy w studio TVN24 twierdzą, że wynik debaty to remis ze wskazaniem na Sikorskiego. Tak twierdzi Daniel Passent z "Polityki" i Andrzej Stankiewicz z "Newsweeka"

14.20 Kolejne głosy za Komorowskim. "Sikorski był moim czarnym koniem ale teraz to spadł z dywanu na podłogę... każdym pytaniem się kompromituje. Komorowski odbija jego ataki jak piłeczki ping-pongowe... widać doświadczenie i kompetencje... może się jednak Bronek nauczy angielskiego. Wtedy by był kandydatem idealnym" - pisze na Facebooku Rádhulbh. Podobnie blogerka Kataryna na Twitterze: "Sikorski dziękuje Komorowskiemu za stawienie się na debatę. Choć to Komorowski powinien dziękować za okazję do publicznego dobicia Radka.

14.19 "Przed debatą z tej dwójki to Sikorski był moim faworytem, a teraz... ehh" - dodaje Adam.

14.17 "Nie powiedzieli raczej nic ciekawego i chyba nic co by zmieniło zdanie ich sympatyków czy przeciwników w PO" - komentuje na Facebooku Jarosław . "Stanowczo za krótko, liczyłem na więcej" - pisze Mateusz.

14.16 - Zaskakująca dyscyplina - podsumowuje Joanna Mucha.

14.15 Skończyli o czasie. Na koniec Nowak zachęca do głosowania na kandydatów i zapisywania się do Platformy.

14.14 Komorowski zachęca inne partie do organizowania prawyborów. Cieszy się z sondaży, które dają mu duże szanse. - Sondaże to zapowiedź a nie gwarancja - mówi. Zaznacza, że ostatecznym sondażem są wybory. - Obiecuję ciężką prace - kończy.

14.11 - Przypilnuję, żeby prawybory się u nas zakorzeniły. Stawką jest to, czy zrealizujemy nasze marzenia. Zrealizujemy to z energicznym prezydentem. Razem z Donaldem Tuskiem wprowadzimy Polskę do pierwszej ligi europejskiej. Mamy wybór między prezydenturą zacną, pełną zasług lecz zachowawczą, a śmiałą i ambitną - podsumowuje Sikorski

14.10 Koniec debaty. Czas na podsumowania

14.07 - To ja życzę Platformie, żeby rządziła jak najdłużej - podsumowuje Nowak.

14.05 - Ja będę zawsze podkreślał, że Bronisław Komorowski jest świetnym marszałkiem i życzę mu dwóch kadencji - zrewanżował się Sikorski

14.02 Radosław Sikorski już właściwie za mnie odpowiedział. Bez względu, kto wygra będzie miał pełne poparcie - mówi Komorowski. - Zawsze będę podkreślał, że pana Sikorskiego zapraszałem do PO - dodał

14.01 Sikorski: - Ja już zagłosowałem na Bronisława Komorowskiego. Dobro PO jest dla nas wielka wartością. Uściśniemy sobie dłoń. Personalia sa ważne, ale dobro Polski najważniejsze

13.58 - Ja do Wilna wybiorę się, kiedy strona litewska zacznie wypełniać zobowiązania zawarte w traktacie czyli o pisowni polskich nazwisk i nazw miejscowości - mówi Sikorski

13.55 Komorowski wybrałby się do Brukseli albo do Wilna

13.54 Ostatnie dwa pytania. Internauci bardzo często pytali, gdzie jako prezydent kandydaci wybiorą się w pierwszą podróż prezydencką.

13.52 I drobne złośliwości ws. kancelarii. - Szefem mojej kancelarii na pewno nie będzie Janusz Palikot - odpowiada Sikorski. Przekonuje, że prezydentura jest rozdęta. - Mniej tłuszczu a więcej reprezentowania Polski, a jak trzeba to przytupem - dodał. - Ja się zrewanżuję. U mnie szefem kancelarii na pewno nie będzie Roman Giertych - odciął się Komorowski. Także twierdzi, że prezydentura jest rozdęta.

13.50 - Czy ograniczysz liczbę pracowników swojej kancelarii i czy zmienisz żyrandole? - pyta Anka i Kaczorek za pośrednictwem moderatorów.

13.48 Trzecia runda pytań pt. jakim będziesz prezydentem? Pytanie od Anki i Kaczorka (internautów)

13.46 Komorowski mówi, że finansowani in vitro z budżetu to inwestycja i "nie można ograniczać szanse niektórych, tylko dlatego, że sa ubożsi"

13.44 - Władysław IV powiedział: nie jestem królem sumień waszych. Liderzy partyjni nie powinni nikomu narzucać poglądów - deklaruje Sikorski. Mówi, że popiera projekt posłanki Kidawy-Błońskiej ws. in vitro. Jest jednak przeciwny finansowaniu zapłodnienia z budżetu. - W przyszłości zobaczymy.

13.43 - Byłem i jestem przeciwko eutanazji, karze śmierci. Jestem przeciwny aborcji, ale obecną ustawę uznaję za najlepszą z możliwych. Jestem za możliwością zapłodnienia in vitro - mówi Komorowski

13. 42 Joanna Mucha zadaje pytania światopoglądowe, czyli co z in vitro, eutanazją i aborcją.

13.40 Kto do tej pory wypada lepiej? Pierwsze opinie: 1:0 dla Komorowskiego . "Myślałem że RS będzie bardziej bojowy i błyskotliwy" - pisze na Twitterze Igor Jankie.

"Sikorski niestety połknął kij, w porównaniu z nim wyluzowany, przyjazny Komorowski wypada dużo lepiej. Merytorycznie na razie też raczej Komorowski. Sikorski strzelił sobie w stopę tą debatą" - pisze na FB Malwina. "Sikorski wydaje się nie być jeszcze gotowy na bycie Prezydentem. Może wystartuje za 5 lat, jako rywal Donalda Tuska - pisze Mateusz.

13.38 - Zmiana uprawnień w trakcie kadencji jest niemożliwa - mówi Komorowski. Przekonuje, że trzeba ograniczyć ryzyko weta prezydenta. Kolejny raz przypomina swoje zasługi i udział w zmianach nad ustawami

13.37 - Weto w Polsce jest za silne. Daje prezydentowi władzę wkładania kija w szprychy. Jesteśmy tego ofiarą - mówi Sikorski. Wymienia reformy, które upadły przez weto. Przekonuje, że trzeba zmniejszyć Kancelarię Prezydenta. - Nie może być przechowalnią dla polityków opozycji - dodaje.

13.36 Pytanie o ograniczenie roli prezydenta w konstytucji. Nowak pyta, czy Sikorski się na nie zgodzi

13.35 Koniec pierwszej rundy. Druga runda to tzw. sprawy bieżące

13.33 - Jest takie powiedzenie, że można mieć armię swoją lub obcą. Taniej jest mieć swoją - mówi Sikorski. Twierdzi, że w sprawach wojska PO dotrzymuje słowa. Mówi o wycofaniu z Iraku i profesjonalizacji armii. Przekonuje, że stworzyłby radę bezpieczeństwa narodowego przy prezydencie, by tam mówić o strategicznych sprawach dla armii.

13.31 - To jest moja ustawa - mówi Komorowski. Twierdzi, że to najlepsza ustawa w Europie. Przypomina przy okazji o swoim wkładzie w zakup nowych samolotów dla wojska. Mówi o profesjonalizacji armii, przekonuje, że będzie bronił tych rozwiązań przed zakusami każdego ministra finansów. - Będę bronił 1,95 proc PKB na armię - mówi.

13.30 Kolejne pytanie o obronność. "Czy zgodzi się pan na obniżenie nakładów z budżetu na wojsko?"

13.30 Debatę na żywo komentuje na Twitterze też Paweł Poncyliusz. "Obaj kandydaci mówią ze będą bronić 1,95 % PKB na armie - szkoda ze nie byli tak waleczni w czasie głosowań budżetowych!!!" - grzmi.

13.28 - Uważam, że cele w relacjach z sąsiadami sa prawidłowo określone. Miałem honor to podpisywać i koordynować - mówi Komorowski. Znów przypomina o uprawnieniach prezydenta w tych kwestiach. - Polska powinna mieć odwagę wystąpić w roli prekursora i forpoczty w relacjach zachodu ze Wschodem - mówi. Znów ledwo zmieścił się w czasie

13.26 Odpowiada Sikorski. - Wolimy mieć dobre relacje z sąsiadami - stwierdza. Wymienia sprawy, które udało się załatwić w relacjach z Niemcami i Rosją.

13.25 Kolejne pytanie o sprawy zagraniczne, czyli "jak przyszły prezydent będzie dbał o relacje z sąsiadami, szczególnie Rosją"

13.23 "Nudne, sztuczne i puste słowo wstępne spiętego Sikorskiego. Komorowski na wejściu dużo lepszy" - pisze na blogu Kataryna. Nasi internaucie na Facebooku zauważają: dlaczego sowo wstępne kandydaci częściowo czytali z kartek? "Nie mogli się nauczyć na pamięć tych wstępnych mów?" - pyta Adam.

13.22 Odpowiada Sikorski. Przypomina, że obecny prezydent zawęża pole polityki zagranicznej w obszarze zagranicznym. - Żeby skutecznie reprezentować Polskę trzeba mieć niezbędne, osobiste atrybuty - przechwala się kandydat.

13.21 - Spór o krzesło i samolot był kompromitacją - przypomina Komorowski. Przypomina, że według konstytucji prezydent współdziała i wspomaga rząd w polityce zagranicznej. Wyraźnie atakuje Sikorskiego. Mówi, że zwiększanie kompetencji w polityce zagranicznej a jednoczesne atakowanie obecnego prezydenta to "brak logiki". - Nie można zamieniać prezydentury na drugi MSZ - mówi

13.21 Runda pytań. Pierwsze dotyczy kohabitacji i współpracy prezydenta z rządem

13.20 Komorowski przekroczył czas o 25 sekund - zauważa Joanna Mucha

13.19 Podział na prezydenturę krajową i zagraniczną jest jednak wyraźny. Komorowski mówi dużo o sprawach krajowych. Prawie w ogóle nie mówi o sprawach zagranicznych i jeszcze raz podkreśla, że nie chce dzielić prezydentury na "import - eksport"

13.17 Komorowski wymienia wszystkie swoje funkcje w rządach. Mówi, jakiego według niego prezydenta oczekują Polacy.

13.15 Marszałek zapowiada wojnę z obszarami polskiej biedy. - Polityka jest obszarem sporu, ale prezydent powinien neutralizować konflikty. Głowa państwa powinna być szanowana, nie będę brał udział w sporach o krzesło - mówi

13.13 Komorowski przypomina, że prezydent ma duże uprawnienia na obu obszarach. Przekonuje, że ogólnonarodowym celem powinno być dogonienie starych krajów Unii. - Chcemy wspólnie budować Unię jutra - mówi.

13.11 Głos zabiera Komorowski. Twierdzi, że "podział prezydentury na krajowa i eksportową to nonsens" - to pachnie spółką import - eksport - puentuje Sikorskiego.

13.11 - Proszę o wasz głos - kończy.

13.08 Przypomina, że z Komorowskim miał wspólne marzenia o wolnej Polsce. - Dzisiaj mam marzenie o Polsce bezpiecznej i zasobnej, ale też takiej, która jest współgospodarzem Europy - kontynuuje. W pierwszych zdaniach stawia na wizję w sprawach zagranicznych. Mówi dużo o Polsce w Europie i świecie. - Moja prezydentura zmusi Europę, do przyjrzenia się nam nowymi oczyma - twierdzi.

13.07 - Mam nadzieję, że prawybory będą ożywczym wiatrem. Głos każdego z was liczy się tak samo. Cieszę się, że mogę walczyć o wasz głos - mówi.

13.06 Pierwsze słowo należy do Sikorskiego. Mówi przez pięć minut. To jego wybrano w głosowaniu. Sikorski czyta z przygotowanych notatek.

13.04 Kolej na filmik o Sikorskim. O Radku jako "elemencie antysowieckim" mówiła już jego wychowawczyni. Słyszymy też o studiach w Wielkiej Brytanii, Afganistanie i małżeństwie z Anną Applebaum

13.00 Zaczęło się. Mucha i Nowak witają kandydatów i gości. Przed rozpoczęciem debaty oglądamy krótki film o kandydatach. Są zdjęcia kandydatów z dzieciństwa. Opowieść o młodości i rodzinie. Wiemy, że Komorowski nazywał mamę "aniołem".

12.59 Politycy PO przyznają: debatę przygotowywaliśmy od kilku dni. Od rana wynajęta przez PO ekipa telewizyjna ćwiczyła realizację, Nowak i Mucha - krok po kroku uczyli się poszczególnych etapów debaty, w tym czytania z promptera. - W końcu mamy kogoś, kto profesjonalnie prowadzi debaty - mówi nam przed debatą rzecznik rządu Paweł Graś.

12.58 Jacek Żakowski jest sceptyczny co do efektu debaty. W TVP Info przekonuje, że "amerykanizacja" polityki nad Wisłą się nie sprawdza. Sam stawia na Komorowskiego

12.56 Debata jest po to, żeby członkowie PO mogli podjąć decyzję. Ja jeszcze swojego głosu nie oddałem - mówi w TVN24 Sebastian Karpiniuk

12.41 - Pani Mucha będzie tylko kwiatkiem do kożucha - takim bon motem zabłysnął przed debatą w studiu TVP Info Mariusz Błaszczak z PiS.

12.38 - Spodziewam się gentlemańskiego pojedynku - powiedział dziennikarzom Radosław Sikorski po wejściu do budynku BUW-u. Minister pojawił się z żoną, Anną Applebaum.

embed

12.38 Na miejscu sa już prowadzący debatę, czyli Joanna Mucha i Sławomir Nowak. Moderatorzy wygodnie usadzeni na fotelach, czyli będzie raczej statycznie.

12.37 Od rana w BUW-ie trwają przygotowania. Są tam też już kandydaci. Przymierzają się do miejsc, testują mikrofony.

12.35 - Mamy 1,5 tys. pytań - zapowiada modertator dzisiejszej debaty Sławomir Nowak. Ich propozycje przysłali platformie internauci. Sikorski i Komorowski, czyli kandydaci na kandydata odpowiedzą zaledwie na siedem z nich. Tematy pytań to sprawy związane z obronnością, polityką zagraniczną, legalizacją miękkich narkotyków, poprzez aborcję, in vitro wetowanie. Jak będzie wyglądała debata? CZYTAJ

Sikorski czy Komorowski? Kto wypadł lepiej?

DOSTĘP PREMIUM