Sikorski lepszy, Komorowski gorszy dla Tuska

Remis ze wskazaniem na Sikorskiego - tak publicyści obecni w studio TVN24 podsumowali debatę.

- Sikorski był lepiej przygotowany, wiedział, co chce powiedzieć, Komorowski podkreślał stateczność, cechę, którą więkoszść Polaków wiąże z prezydentem - komentował na gorąco debatę Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". - Po debacie okazało się, że gorszym kandydatem dla Donalda Tuska byłby marszałek Sejmu. Sikorski zaprezentował wizję prezydentury eksportowej, na zewnątrz, która bardzo na rękę jest premierowi. Komorowski zaś uniknał odpowiedzi na pytanie dotyczące weta, podkreślał także, że w trakcie kadencji nie można mu zmienić prerogatyw. Zanegował model prezydentury, który tak odpowiada premierowi.

Według Daniela Passenta pytania były złe, ponieważ pominięto sprawy gospodarcze, społeczne, rozwiarstwienie biedy, stosunki państwo-kościół.

- Remis ze wskazaniem na Sikorskiego - tak debatę podsumował także publicysta "Polski" Michał Karnowski.

Z opinią dziennikarzy nie zgadzał się europoseł PiS Marek Migalski. - Społeczeństwo myśli inaczej niż dziennikarze. Bo według sondażu, który przeprowadziła TVN24, Komorowski zwyciężył w proporcjach 2 do 1 - mówił. - Ja się z tej debaty nie dowiedziałem niczego. Co by się działo w mediach, gdyby coś takiego wydarzyło się PiS? Gdyby Kaczyński zrezygnował z kandydowania, wyznaczył dwóch pretendentów, zabronił ich krytykować członkom partii, debatę prowadziłaby Beata Kempa a pytania zadawaliby tylko członkowie PiS? Pewnie dziennikarze zarykiwaliby się ze śmiechu - komentowal Migalski.

Jerzy Szmajdziński, kandydat SLD na prezydenta, zwrócił uwagę, że w trakcie debaty poznaliśmy inne oblicza kandydatów. - Sikorski do tej pory był zaczepny, dziś jawił się jak dżentelmen. Komorowski, wcześniej uśmiechnięty, żartujący, dziś był zaczepny - mówił Szmajdziński. - To było spotkanie, nie debata. Jestem przekonany, że gdybyśmy my, w SLD, wpadli na pomysł, że dziennikarez będą statywami a pytania będą wcześniej znane kandydatom, to byłby wielki bojkot.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM