Wybory 2010. 44-33 proc. - wygrał Komorowski [SONDAŻ]

Z sondażu publikowanego przez "Rzeczpospolitą" wynika, że zwycięzcą debaty prawyborczej w Platformie Obywatelskiej został Bronisław Komorowski. Tak uważa 44 procent ankietowanych. Radosława Sikorskiego za zwycięzcę uznało 34 procent respondentów. Sondaż dla "Rzeczpospolitej" przeprowadził Gfk Polonia na 500 osobach, które oglądały transmisję z debaty.

22 procent ankietowanych jest przekonanych, że debata zakończyła się remisem. Eksperci natomiast uważają, iż prawdziwym zwycięzcą jest Platforma Obywatelska. Według politologów, debata nie była w rzeczywistości skierowana do działaczy PO, lecz do wyborców. Ich zdaniem, dzięki temu Platformie udało się narzucić ton rozpoczynającej się kampanii.

Piotr Pawełczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powiedział "Rzeczpospolitej", że debata była pozorną rywalizacją. Jego zdaniem, kandydaci rzadko zachowywali się jak prawdziwi konkurenci. Wojciech Cwalina ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej jest zdania, że debata nie zmieni decyzji członków PO, a stawiane pytania nie dawały możliwości wskazania różnic między politykami. Więcej pisze "Rzeczpospolita" .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM