Wybory 2010. Prawybory w PO: 47 proc. frekwencja

Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła na briefingu prasowym w Sejmie, że frekwencja w prawyborach w PO wyniosła dokładnie 47,47 proc. - To satysfakcjonujące, choć nie do końca tak, jakbyśmy chcieli - mówiła prezydent Warszawy, odpowiedzialna za przebieg partyjnych prawyborów.

- Ponad 20 tys. głosów to nie jest tak mało. Do Platformy zapisało się ostatnio bardzo dużo osób. Myślę, że część z nich jest zainteresowana tym, co się dzieje w ich własnej gminie, miasteczku - podsumowała Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy przyznała, że "nie jest to powód do triumfu", jeśli ponad połowa członków partii nie wzięło udziału w głosowaniu. Prawie 17 tysięcy członków PO zagłosowało przez internet, a ponad 4 tysiące wysłało formularz listownie.

Premier Donald Tusk na dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli zaapelował, by Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze dzisiaj ogłosiła, ile wyniosła frekwencja w prawyborach w PO. Prezydent Warszawy prośbę premiera spełniła.

Pierwszy przeciek?

Jak napisał na Twitterze dziennikarz Polsatu Tomasz Machała, przed swoim briefingiem Gronkiewicz-Waltz odbyła "kryzysowe spotkanie" z Donaldem Tuskiem (premier wrócił ze szczytu w Brukseli popołudniu).

Według informacji wyborczego serwisu Kampania na żywo Machały, niska frekwencja wynika przede wszystkim z tego, że liczba członków PO jest "napompowana" oraz nieaktualna. Z powodu zamieszania z adresami zameldowania członków Platformy, nawet 10 tys. osób mogło nie dostać kart i kodów do internetowego głosowania. Co ciekawe, Machała napisał o 47 proc. frekwencji na 20 minut przed briefingiem Gronkiewicz-Waltz.

W internecie pojawiły się już pierwsze komentarze dotyczące frekwencji. "Frekwencja w prawyborach PO 47,47%. Mam nadzieję, że w Regionie Pomorskim wyższa, choć i tak pewnie zbyt wielu będę musiała udusić;)" - napisała na Twitterze Agnieszka Pomaska, posłanka PO, od niedawna nowa szefowa partii na Pomorzu.

Oficjalne ogłoszenie wyników głosowania w prawyborach prezydenckich w PO odbędzie się jutro o godz. 11. Politycy PO liczą, że do tego czasu nie dojdzie do żadnych medialnych przecieków, kto zostanie kandydatem PO na prezydenta. Wielki finał na Politechnice Warszawskiej ma kosztować partię ok. 150 tys. zł.

Ogłoszenie zwycięzcy prawyborów w PO w sobotę o godz. 11.00 - oglądaj transmisję na żywo w Gazeta.pl!

DOSTĘP PREMIUM