Wybory 2010: Komorowski do PiS: "Chcę poznać przeciwnika"

Bronisław Komorowski apeluje do Prawa i Sprawiedliwości o przedstawienie swojego kandydata na prezydenta. Marszałek Sejmu, który wygrał prawyborcze starcie o poparcie PO z Radosławem Sikorskim, chce teraz poznać nazwisko konkurenta z PiS, z którym zmierzy się w jesiennych wyborach.

Komorowski zaapelował do PiS i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby szybko ujawniona została informacja o tym kto będzie głównym kandydatem tego środowiska a zarazem największym konkurentem marszałka Sejmu w wyborach.

Kampania wyborcza ruszy prawdopodobnie w czerwcu. Decyzję w tej sprawie podejmie Państwowa Komisja Wyborcza. Wcześniej marszałek Sejmu na przełomie maja i czerwca ogłosi termin wyborów. Możliwe są trzy terminy - począwszy od niedzieli 19 września 2010 roku.

Komorowski wygrał we wszystkich regionach PO

Komorowski wygrał w prawyborach prezydenckich PO ze swoich kontrkandydatem Radosławem Sikorskim we wszystkich regionach w Polsce. Najlepszy wynik otrzymał w regionie mazowieckim. Sikorski największe poparcie uzyskał w regionie kujawsko-pomorskim.

Szczegółowe statystyki dotyczące frekwencji w prawyborach - która wyniosła 47,47 proc. - i rozkładu głosów zaprezentował wiceszef klubu PO Sławomir Nowak Najwyższa frekwencja była w województwach: pomorskim - 64 proc., zachodniopomorskim i podlaskim po 59 proc., warmińsko-mazurskim - 56 proc., dolnośląskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim po 50 proc.

Mniej niż połowa uprawnionych członków PO zagłosowała w województwach: mazowieckim - 49 proc., małopolskim, lubelskim oraz śląskim po 45 proc., opolskim i łódzkim po 41 proc., lubuskim - 39 proc., podkarpackim - 36 proc., świętokrzyskim - 35 proc.

Komorowskim wygrał z Sikorskim we wszystkich 16 regionach. Najlepszy wynik marszałek Sejmu uzyskał na Mazowszu i wygrał z szefem MSZ stosunkiem głosów 78:22. Z kolei na Sikorskiego najwięcej głosów padło w jego macierzystym regionie, czyli kujawsko-pomorskim - 46 proc. Jednak i tutaj został pokonany przez marszałka Sejmu, który uzyskał 54 proc.

Prawybory w PO : Bronisław Komorowski kandydatem | Szczegółowe wyniki głosowania | Relacja minuta po minucie | Sikorski: Bronku, jestem do Twojej dyspozycji | Tusk gratuluje | Reakcja prezydenta Kaczyńskiego | Show PO jak skecz Ani Mru Mru | Zdjęcia z gali

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM