Ważne spotkanie RPP z premierem bez Gilowskiej

Rozmawiali o przekazaniu zysku NBP do budżetu i kredycie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale bez Zyty Gilowskiej. B. szefowa resortu finansów i członek Rady Polityki Pieniężnej otwarcie krytykuje Donalda Tuska i mówi, że za jego wycofaniem się z kandydowania kryje się jakaś tajemnica.

B. minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie dla dzisiejszej "Rzeczpospolitej" skrytykowała politykę premiera. Gilowska już wcześniej mówił, że Tusk jeszcze jako kandydat na prezydenta "jest zbyt kapryśny i ma skłonność do okrucieństwa. Nie są to cechy odpowiednie dla sprawowania tego urzędu."

W wywiadzie Gilowska powiedziała, że za wycofaniem się z kandydowania Tuska na prezydenta musi kryć się jakaś tajemnica.

- Przede wszystkim dlatego, że Donald Tusk przez minione cztery lata zachowywał się jak osoba, która otwarcie i bardzo konsekwentnie zmierza do prezydentury. Taka wolta, na dokładkę niezbyt serio objaśniana tymi żyrandolami, ma skrywany komponent, jakąś tajemnicę."

Skrzypek: Jest wiele spraw do wyjaśnienia z premierem Podczas dzisiejszego spotkania z Radą Polityki Pieniężnej Donald Tusk miał próbować załagodzić konflikt pomiędzy szefem NBP Sławomirem Skrzypkiem, a ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Nie zgadzają się oni, co do linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie zabrakło też rozmów o tym, czy Polska powinna odnowić kredyt z MFW, który ma być ratunkiem i swego rodzaju polisą na wypadek kryzysu.

Rząd uważa, że mimo stabilnej sytuacji finansowej, elastyczna linia kredytowa, jest Polsce nadal potrzebna. Tymczasem prezes NBP mówił, że możemy już zrezygnować już z instrumentu oferowanego nam przez Fundusz.

Innym ważnym tematem rozmów było przekazanie zysku NBP za zeszły rok do budżetu państwa. Prezes NBP Sławomir Skrzypek już zapowiedział, że zarząd NBP wywiąże się z przepisów ustawy i całość zysku, tj. 4,166 mld zł trafi do budżetu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM