"Edward Zalewski nie życzył sobie powołania". Prokurator Generalny Andrzej Seremet w TOK FM

Wszystkich zdziwiło, że nowy Prokurator Generalny nie powołał do Prokuratury Krajowej Edwarda Zalewskiego, który wystartował w konkursie i zdobył tylko jeden punkt mniej od Seremeta. - Zalewski nie wyraził woli powołania - odpowiadał w Poranku Radia TOK FM Andrzej Seremet.

- Pan prokurator Zalewski otrzyma odpowiednie miejsce służbowe w prokuraturze apelacyjnej we Wrocławiu - mówił gość TOK FM. - Ustawa nakazuje Prokuratorowi Generalnemu wskazać odpowiednie miejsce służbowe prokuratorowi nie powołanemu w skład Prokuratury Krajowej, a jeżeli się sprzeciwi, to może przejść w stan spoczynku z pełnym uposażeniem do 65 roku życia - tłumaczył Andrzej Seremet.

Ludzie Ziobry w prokuraturze?

Nowy Prokurator Generalny stworzył korpus Prokuratury Generalnej. Wystąpił o trzech zastępców, w tym Roberta Hernanda, budzącego kontrowersje z powodu współpracy ze Zbigniewem Ziobro. - Ja bardzo bym prosił wszystkich, którzy formułują tego typu oceny, żeby się powstrzymali - mówił Andrzej Seremet. - Patrzę na prokuraturę jako całość, jako organ i proszę mi wierzyć, że te nominacje dotyczą nie tylko zastępców, ale też osób wchodzących do korpusu Prokuratury Generalnej, a także te, które będą dotyczyć szefów poszczególnych jednostek w terenie, głównie prokuratorów apelacyjnych, dadzą dopiero obraz całości, wtedy dopiero będzie pora na podsumowanie i ocena będzie pełna - przekonywał na antenie TOK FM nowy Prokurator Generalny.

Sześć ocen negatywnych

Wczoraj obradowała Rada Prokuratorów, która negatywnie zaopiniowała sześć proponowanych przez Andrzeja Seremeta osób, w tym dwóch zastępców, Marzenę Kowalską i Roberta Hernanda. - Nie czuł pan dyskomfortu występując mimo wszystko o te nominacje, pomimo, że Rada Prokuratorów wypowiedziała się negatywnie, zwłaszcza, że pan Hernand w przeszłości miał wyłącznie opinie negatywne prokuratorów? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Ja sobie cenię opinie tego rodzaju gremiów, inaczej być nie może, ale ten wynik głosowania jest odbiciem pewnego rozłamu, rozbicia, także w kontekście politycznym, prokuratury. To głosowanie jest ilustracją takiego podejścia - odpowiadał gość Poranka Radia TOK FM. - W momencie kiedy rada podejmowała opinie wobec mojej osoby i wobec osoby prokuratora Zalewskiego, mimo że on był Prokuratorem Krajowym, dostał także negatywną opinię - dodał Seremet.

Seremet: Za wcześnie na ocenę decyzji kadrowych

Aleksander Herzog odmówił?

Andrzej Seremet ma ciągle jeszcze jedno wolne miejsce zastępcy. - To nie prawda, że brak powołania wywołał jakieś zaskoczenie w Ministerstwie Sprawiedliwości - przekonywał Prokurator Generalny. - Czyniłem zabiegi, szukałem kandydatów na to stanowisko. Moje poszukiwania zakończyły się jak dotąd niepowodzeniem - mówił Seremet. - Podobno prokurator Herzog odmówił? - dopytywała Paradowska. - Ponieważ odmówiono mi dwa dni temu, to są kwestie zupełnie świeże, nie chcę mówić o nazwiskach - odpowiadał Seremet. - Jedna z kandydatur, którą sobie upodobałem i co do której byłem przekonany, została mi odmówiona - dodał.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM