Wiceminister w rządzie PiS nie przyjął orderu od Lecha Kaczyńskiego

Były wiceminister MSWiA Piotr Piętak odmówił przyjęcia odznaczenia od prezydenta. Powód? Po wyjściu z więzienia w 1983 r. zaprzestał działalności podziemnej i nie zamierza teraz "swojej postawy zakłamywać". Po drugie, nie chce przyjąć orderu z rąk prezydenta, który powiedział swojemu bratu: "melduje Panie Prezesie, zadanie zostało wykonane".

7 kwietnia Piotr Piętak miał zostać uhonorowany za swoją działalność opozycyjną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odmówił jednak przyjęcia odznaczenia.

W swoim oświadczeniu, opublikowanym m.in. na stronie prawica.net , Piętak napisał, że po formalnym zdelegalizowaniu "Solidarności" w 1982 r. i wyjściu na wolność w 1983 r. zaprzestał on działalności podziemnej. "Wiem, że moja postawa jest - być może - godna potępienia, ale nie zamierzam dzisiaj po latach - wzorem niestety wielu znanych mi ludzi - jej zakłamywać" - czytamy w oświadczeniu.

Nie chce przyjąć orderu z rąk Kaczyńskiego

Piętak odmówił przyjęcia orderu także ze względu na osobę Lecha Kaczyńskiego. "Po zwycięskich wyborach na jesieni 2005 r. na wiecu prezydent-elekt wypowiedział następujące słowa pod adresem swego brata bliźniaka Jarosława Kaczyńskiego: "melduje Panie Prezesie, zadanie zostało wykonane". To były - dla wielu ludzi - słowa wstrząsające, bo kim tak naprawdę jest prezydent L. Kaczyński? Podwładnym swego brata bliźniaka?" - napisał w oświadczeniu.

Zdaniem byłego wiceministra w rządzie PiS, te słowa całkowicie zaprzeczały programowi PiS. "Jak można było traktować poważnie ten program, jeżeli prezydent-elekt nad procedury państwowe przekłada więzi rodzinno-emocjonalne?" - napisał Piętak.

Piotr Piętak był doradcą PiS i wiceministrem w MSWiA, w okresie kiedy resortem kierował Ludwik Dorn.

DOSTĘP PREMIUM