Dowgielewicz w TOK FM: Polska nie powinna czuć się mniej bezpieczna

- Polska po wczorajszym porozumieniu USA-Rosja nie powinna się czuć mniej bezpieczna. A być może bardziej - mówił w Poranku Radia TOK FM Mikołaj Dowgielewicz sekretarz stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Chodzi o układ rozbrojeniowy START podpisany wczoraj w Pradze przez prezydentów tych krajów: Baracka Obamę i Dimitrija Miedwiediewa. - To szansa, że stosunki Rosji z USA będą lepsze. To może oznaczać, że polskie postulaty dotyczące bezpieczeństwa będą rozpatrywane przez naszych partnerów zachodnich w większym spokoju i z większą życzliwością. Polska nie będzie musiała udowadniać, że tylko my mamy rację w sprawach stosunku zachodu z Rosją. Będziemy po prostu w lepszym otoczeniu międzynarodowym. Będziemy w stanie lepiej zapewnić polskie bezpieczeństwo - mówił Dowgielewicz.

Prowadzący audycję Jacek Żakowski pytał o niepokoje i kontrowersje, jakie budzi możliwość wycofania amerykańskiej broni jądrowej z Europy, albo możliwość zastosowania szantażu, gdyby Amerykanie zdecydowali się na stawianie tarczy antyrakietowej. Czy to nie osłabia naszego bezpieczeństwa - pytał. Dowgielewicz tłumaczył, że wynik wczorajszego spotkania premiera Tuska i przywódców krajów naszego regionu z prezydentem Obamą świadczy o tym, że Amerykanie nie wycofują się ze swoich planów dotyczących tarczy. - Jeśli były w tej sprawie jakieś wątpliwości, to myślę, że w trakcie wczorajszego spotkania zostały rozwiane f- mówił Dowgielewicz. Więcej o spotkaniu.

Pytany, czy Amerykanie trwają przy tarczy, żeby w zamian za odejście od niej coś wynegocjować, czy też rzeczywiście ją postawią opowiedział: - Tarcza jest projektem, który nie odnosi się do konkretnej sytuacji i konkretnego regionu. Ona jest projektem, który jest istotny do zapewnienia bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wydaje mi się, że jest to przemyślana koncepcja. Ona wymaga jeszcze wielu prac i jej realizacja jest rozłożona na kilka etapów. Myślę, że Polska po wczorajszym porozumieniu Rosyjsko-Amerykańskim nie powinna się czuć mniej bezpieczna. Być może bardziej. Zobaczymy jaka będzie ewolucja stosunków między USA i Rosją. W jaki sposób podpisanie układu zmieni te stosunki - mówił Dowgielewicz.

DOSTĘP PREMIUM