Karpiński: Palikot to Lepper Platformy. Obdziera nas z godności

- Palikot to taki POlepper; jeśli chodzi o przesłanie, są to te same fluidy. Prosty język. Pokazywanie, że ci z elit politycznych są ci źli. A on jest jedynym, który mówi prawdę i się nie boi - mówi w "Rzeczpospolitej" o Januszu Palikocie Włodzimierz Karpiński, jego konkurent w wyborach na szefa lubelskiej Platformy. - Palikot nie ma oparcia w lubelskich posłach - dodaje.

- Rywalizacja z Januszem Palikotem o szefowanie lubelskiej nie wydaje mi się w najmniejszym stopniu zdrożna. Wszyscy parlamentarzyści z mojego regionu, z wyjątkiem jednego, są tego samego zdania - zaczyna łagodnie poseł PO, który niedawno ogłosił, że będzie próbował pokonać Palikota w wyborach na szefa struktur lokalnych. - Posłowie, którzy kontestują przywództwo Palikota, mają za sobą poparcie 100 tysięcy głosów wyborców.

Później mało znany do tej pory poseł mówi, że Palikot nie ma już takiego poparcia ani w strukturach lokalnych, ani ogólnokrajowych. Porównuje go do Leppera, bo ich przesłanie "to te same fluidy". - Pokazał, że nie ma żadnych zahamowań. (...)Oczywiście, używa bardziej wyrafinowanych środków niż Lepper. (...)Palikot używa PO do realizacji własnego planu politycznego, nie interesuje go region, lokalni działacze. Nie mieliśmy do tej pory pod jego przewodnictwem żadnej dyskusji o tym, jak ma wyglądać region, jaka strategia będzie najbardziej efektywna - mówi lubelski poseł Platformy w rozmowie z Małgorzatą Subotić.

Argumentując, że z tak dużymi ambicjami politycznymi Palikot nadaje się do polityki ogólnokrajowej, a nie regionalnej, siebie chwali mówiąc, że "od sześciu miesięcy spotyka się z lokalnymi działaczami". - To nas między innymi przekonało, że trzeba zmienić szefa regionu. (...) On obdziera nas z godności, bo redukuje nas do roli wykonawców woli innych. Na przykład Schetyny. A to była nasza nieskrępowana decyzja - odpowiada na pytanie o to, czy do startu przeciw Januszowi Palikotowi namówił go Grzegorz Schetyna.

Cały wywiad czytaj w "Rzeczpospolitej".

DOSTĘP PREMIUM