Radio ZET: PO chce Ziobrę postawić przed Trybunałem. Poseł: Ja dopiero się zastanawiam

Nie potwierdzają się informacje o wniosku ws. postawienia Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Okazało się, że to jedynie pomysł jednego posła komisji naciskowej. Co więcej poseł PO na razie się "zastanawia"

Jak podało Radio Zet, wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu miał się znaleźć się w raporcie cząstkowym z prac komisji śledczej ds. nacisków. Posłowie PO mają jako dowodu użyć m.in. zarządzenia premiera Kaczyńskiego, które ustanowiło Ziobrę koordynatorem specgrupy, która nie spotkała się ani razu. Jednak szef komisji nie potwierdza tej informacji.

- Nic takiego nam w głowie nie powstało - zaprzecza w rozmowie z nami Andrzej Czuma (PO), szef komisji śledczej ds. nacisków komentując doniesienie Radia Zet o tym, że będzie wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunał Stanu. Ma się on znaleźć - według informacji rozgłośni w raporcie z prac komisji śledczej. - Mamy już część gotowego raportu, pracujemy nad nim. Będą w nim odniesienia do tych wątków, które pojawiły się podczas prac w komisji: sprawa Tomasz Lipca, afera gruntowa i przeciekowa. Są też wnioski, za wcześnie jednak o nich mówić - mówił nam Andrzej Czuma. Okazało się, że pomysł postawienia Ziobry pochodzi od posła PO Roberta Węgrzyna. W rozmowie z nami przyznał, że dopiero "zastanawia się" nad takim wnioskiem. Przyznał też, że nie rozmawiał o nim z innymi posłami z komisji.

Radio ZET: Chodzi o zarządzenie podpisane przez Kaczyńskiego

Według Radia ZET, we wniosku w sprawie Ziobry, chodzi o, podpisane przez Jarosława Kaczyńskiego, zarządzenie powołujące międzyresortowy zespół do spraw zwalczania przestępczości zorganizowanej. Rozporządzenie nr 138 jest tajne, o jego odtajnienie wystąpiła komisja naciskowa. W ramach grupy Ziobrze podlegali komendant główny policji, minister spraw wewnętrznych, oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Przez półtora roku istnienia zespół nie spotkał się ani razu.

Oprócz tego dokumentu, który PO traktuje jako koronny dowód, partia ta ma Ziobrze do zarzucenia też wiele nieprawidłowości ws. afery gruntowej, badanej przez komisję naciskową. Radio ZET podaje też, że Platforma szykuje "konferencyjny odwet" za pokaz prokuratora Engelkinga. Chcą na swojej własnej konferencji prasowej zestawić fragmenty zeznań Janusza Kaczmarka z zeznaniami Jerzego Engelkinga. Zarówno raport cząstkowy, jak i konferencja prasowa mają być gotowe w ciągu miesiąca. Potem komisja ma się skupić na sprawie nielegalnych podsłuchów z czasów rządów PiS.

DOSTĘP PREMIUM