Orędzie Komorowskiego: Dzisiaj w obliczu dramatu jesteśmy razem [WIDEO]

- Składam dzisiaj hołd wszystkim, którzy zginęli w strasznej katastrofie koło Smoleńska. Dzisiaj w obliczu narodowego dramatu jesteśmy razem - powiedział Bronisław Komorowski w specjalnym orędziu do narodu.

KATASTROFA SAMOLOTU PREZYDENTA : Relacja na żywo | Kto był na pokładzie | Zdjęcia z miejsca katastrofy | Księga kondolencyjna | Serwis specjalny

Orędzie Bronisława Komorowskiego

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy! Polska jest w żałobie. Ponieśliśmy dramatycznie bolesną stratę.

W katastrofie lotniczej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński wraz z małżonką. Zginęli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie wszystkich klubów parlamentarnych, generałowie i biskupi. Zginęli pełniąc swą służbę publiczną na rzecz dobra wspólnego, jakim jest Polska. Zginęli w drodze na uroczystości w Katyniu, gdzie 70. lat temu ginęły tysiące polskich oficerów w imię zasady, że miłość ojczyzny żąda czasami ofiary najwyższej.

Dzisiaj w obliczu naszego narodowego dramatu jesteśmy razem. Dziś nie ma podziału na lewicę i prawicę. Różnice poglądów i wyznania nie mają znaczenia. Dziś jesteśmy razem, stojąc wobec wielkiego dramatu, w obliczu śmierci wielu ludzi. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i w trosce o dalsze losy osieroconej przez nich Ojczyzny.

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy! Artykuł 131 konstytucji nakłada na Marszałka Sejmu obowiązek zapewnienia ciągłości władzy Prezydenta - głowy państwa polskiego. W ramach tych obowiązków, które dziś na mnie spadły, ogłosiłem w całym kraju tygodniową żałobę narodową. Połączmy się wszyscy w żałobie zarówno w wymiarze oficjalnym, jak i prywatnym, w wymiarze przeżycia wspólnotowego jak i indywidualnego - tak po ludzku, z głębi współczującego serca.

Moim obowiązkiem jest wyznaczenie w ciągu dwóch tygodni terminu wyborów Prezydenta, które muszą się odbyć nie później niż 60 dni od daty ich ogłoszenia. Zamierzam to uczynić po konsultacjach z wszystkimi klubami parlamentarnymi.

Wszystkim, którzy zginęli w strasznej katastrofie koło Smoleńska, swoje serdeczne myśli, modlitwy oraz wyrazy osobistego współczucia kieruję do bliskich ofiar, w tym do Rodziny Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, do jego Matki, Córki i Brata. W tych trudnych dniach dla naszej Ojczyzny bądźmy wszyscy razem.

Zdjęcia - katastrofa samolotu, prezydent nie żyje

TOK FM PREMIUM