Prof. Rotfeld: Ta śmierć jest impulsem do naprawy stosunków polsko - rosyjskich

Wyczułem w wypowiedziach Putina determinację na zmianę - ocenił w TOK FM prof. Adam Rotfeld. Jego zdaniem wczorajsza tragedia może przyczynić się paradoksalnie do naprawy stosunków polsko - rosyjskich.

Były minister spraw zagranicznych stwierdził, że już same gesty wyrażone w związku z polską tragedią wskazują, że Rosja chce zmian w kontakcie z Polską. -Sposób zachowania nie tylko przywódców, ale i zwykłych Rosjan, jest dowodem na to, że to nie było tylko moje wrażenie, ale realna zmiana - mówił Adam Rotfeld i dodawał: - Na tej fali sympatii wyrażanej wobec Polaków można rozwiązać wiele spraw. To może okazać się przełomem - twierdził.

"Wszyscy na świecie są przekonani, że stało się coś irracjonalnego"

Prof. Rotfeld zaznaczał jednocześnie, że Polska "musi zademonstrować światu sprawność i zdolność do stawienia czoła nawet takiej tragedii". - Poruszyła ona cały świat. Rzadko zdarza się tak, żeby nasz kraj miał poczucie, że jest w centrum zainteresowania i to takiego życzliwego. Wszyscy bowiem są przekonani, że stało się coś strasznego i irracjonalnego - zauważał gość Radia TOK FM.

Przywoływał także symbolikę Katynia. - To miejsce będzie związane już nie tylko z tą straszną zbrodnią dokonaną 70 lat temu, ale i tego wypadku, w którym zginęła polska elita. To już będzie tak na zawsze, na wieki - zaznaczał.

"Takich ludzi jak prezydent Kaczyński już nie ma"

Prof. Adam Rotfeld wspominał także w TOK FM swoje spotkania z prezydentem Lechem Kaczyńskim. - To było zupełnie inne wrażenie niż te, które dominowało w prasie. Im częściej się z nim spotykałem tym bardziej rozumiałem, że w istocie rzeczy jest on motywowany tylko wyłącznie sposobem realizowania optymalnego miejsca Polski w świecie. To było w wielu kwestiach decydujące - mówił były minister spraw zagranicznych. - Takich ludzi jak on już nie ma i trudno się z tym pogodzić - dodawał.

Wspominał także inne ofiary wczorajszej katastrofy samolotu prezydenckiego. - To nie zdarza się nawet w czasie wojny, żeby całe dowództwo nie to, że zdziesiątkowane, ale całkowicie wyeliminowane. To jest lista osób wartościowych, inteligentnych i z dużym doświadczeniem - przypominał prof. Rotfeld i jednocześnie zaznaczał, że potrzebne są działania, aby do takich sytuacji już nigdy nie dochodziło. Tu precyzował, że chodzi między innymi o zakup nowych samolotów dla VIP-ów. Do tej pory ich nie kupiono, bo jak stwierdził prof. Adam Rotfeld każda ekipa rządowa bała się reakcji społeczeństwa na tak duże wydatki.

Zdjęcia - katastrofa samolotu, prezydent nie żyje

DOSTĘP PREMIUM