Co chciał powiedzieć Lech Kaczyński w Katyniu

?Rzeczpospolita? publikuje tekst przemówienia Lecha Kaczyńskiego, które prezydent miał wygłosić w Katyniu. - Katyń stał się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruł relacje między Polakami i Rosjanami. Sprawmy, by katyńska rana mogła się wreszcie w pełni zagoić i zabliźnić - miał powiedzieć.

Na portalu "Rzeczpospolitej" opublikowano tekst przemówienia prezydenta, które miał wygłosić z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na początku przypomina okoliczności zbrodni. - Sojusz III Rzeszy i ZSRR, pakt Ribbentrop-Mołotow i agresja na Polskę 17 września 1939 roku znalazły swoją wstrząsającą kulminację w zbrodni katyńskiej - czytamy w przemówieniu.

Następnie miał przypomnieć o próbach zamazania śladów zbrodni: - Świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opłakania i godnego upamiętnienia najbliższych. Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci.

W dalszej części przemówienia miał wspomnieć o osobach, które poświęciły życie na pielęgnowaniu pamięci o zbrodni katyńskiej: - Był to czas, kiedy za pamięć i prawdę o Katyniu płaciło się wysoką cenę. Jednak bliscy pomordowanych i inni, odważni ludzie trwali wiernie przy tej pamięci, bronili jej i przekazywali kolejnym pokoleniom Polaków. Przenieśli ją przez czas komunistycznych rządów i powierzyli rodakom wolnej, niepodległej Polsce. Dlatego im wszystkim, a zwłaszcza Rodzinom Katyńskim, jesteśmy winni szacunek i wdzięczność. W imieniu Rzeczypospolitej składam najgłębsze podziękowanie za to, że broniąc pamięci o swoich bliskich, ocaliliście Państwo jakże ważny wymiar naszej polskiej świadomości i tożsamości.

Następnie czytamy w przemówieniu o relacjach Polski i Rosji: - Katyń stał się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruł relacje między Polakami i Rosjanami. Sprawmy, by katyńska rana mogła się wreszcie w pełni zagoić i zabliźnić. Jesteśmy już na tej drodze. My, Polacy, doceniamy działania Rosjan z ostatnich lat. Tą drogą, która zbliża nasze narody, powinniśmy iść dalej, nie zatrzymując się na niej ani nie cofając.

Na końcu przemówienia prezydent miał zaznaczyć, że trzeba ujawnić wszystkie dokumenty dotyczące zbrodni. - Wszystkie okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie znikło na zawsze z przestrzeni publicznej. Domagamy się tych działań przede wszystkim ze względu na pamięć ofiar i szacunek dla cierpienia ich rodzin.

Czytaj całe przemówienie prezydenta na portalu "Rzeczpospolitej".

Zdjęcia

TOK FM PREMIUM