Pierwsze decyzje Komorowskiego: gen. Koziej będzie szefem BBN-u

Gen. Stanisław Koziej zostanie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Nominacja nastąpi jutro.

Gen. Koziej zastąpi na tym stanowisku Aleksandra Szczygło, który w sobotę zginął w tragicznej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

- Jest szeroko znany jako specjalista od obronności. Jest też osobą, której daleko od zaangażowań partyjno - politycznych - mówił Bronisław Komorowski i prezentował pierwsze zadanie, jakie mu powierzy: - To konieczność analizy rozwiązań prawnych, regulaminowych jak i formalnych związanych z przemieszczaniem się wysokich rangą dowódców wojskowych. Trzeba zbadać, czy są te procedury wystarczające, żeby dać gwarancję dobrego funkcjonowania struktur dowódczych, nawet w sytuacjach krytycznych, które są efektem katastrof lotniczych - mówił.

Nie wykluczył, że gen. Koziej będzie musiał zaproponować nowe rozwiązania w tej kwestii. - Nie chodzi tylko o to, żeby nie latali ze sobą dowódcy i zastępcy w tym samym samolocie [tak jest teraz - red.], ale żeby był taki podział, który by oznaczał, że w przypadku katastrofy nie całość sił zbrojnych ponosi niepowetowane straty - dodawał Komorowski.

Gen. Koziej: Przyjąłem nominację, bo marszałkowi się nie odmawia

- Przyjąłem nominację. Marszałkowi Sejmu, a tym bardziej teraz występującemu w roli głowy państwa nie odmawia się - mówił w rozmowie z TOK FM gen. Stanisław Koziej. Nie chciał jednak mówić o swoich planach jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Jest żałoba narodowa, proszę mnie zrozumieć - tłumaczył.

Gen. Stanisław Koziej jest byłym wiceministrem obrony w rządzie PiS. Jednak już po zaledwie ośmiu miesiącach pracy na tym stanowisku podał się do dymisji. Wyjaśniał wówczas, że powodem tego były "różnice merytoryczne co do koncepcji Sił Zbrojnych oraz systemu kierowania i dowodzenia nimi". Wcześniej - w latach 1996 - 1997 dowodził polską misją w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Następnie był zastępcą szefa misji OBWE w Gruzji. Reprezentował też Polskę w Grupie Wysokiego Szczebla NATO ds. Polityki i Strategii Nuklearnej.

Zdjęcia

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM