"Bardzo bym sobie życzył, żeby ta tragedia była początkiem pojednania polsko-rosyjskiego"

- Widać wyraźnie, że Rosjanie robią wszystko, aby być przezroczyści, transparentni, jeżeli chodzi o współpracę z Polską, o wyjaśnianie przyczyn tej tragedii - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Zalewski, eurodeputowany PO. - To jest takie symboliczne pójście dalej, jeśli chodzi o pojednanie historyczne - dodał.

- Widać szereg gestów, które nie są znane w historii. Tutaj odwołuję się do orędzia prezydenta Miedwiediewa, do gestu solidarności premiera Putina. To są wszystko niezwykle istotne sygnały, gesty. To jest zachowanie przyzwoite, którego nigdy wcześniej nie było - podkreślał Paweł Zalewski.

 

- Są dwa powody takiego zachowania. Pierwszy powód to zwykła ludzka solidarność i taka emocjonalna wspólnota z Polakami, z rodzinami tych, którzy zginęli, z Polską - tłumaczył eurodeputowany PO. - I to jest coś nowego, wcześniej na taką skalę takiej solidarności nie widzieliśmy, bo ona dotyczy przede wszystkim zwykłych Rosjan - mówił Zalewski, ale też wspominał o innej przyczynie zachowania Rosji. - Władze rosyjskie robią wszystko, aby nie można było zasugerować nawet, że miały jakikolwiek związek z tą tragedią. A takie sugestie, szczęśliwie ciche i jednak ograniczone, pojawiają się.

 

- Może obawiają się skojarzeń z Katyniem 70 lat temu, być może tak automatycznie zareagowali, żeby pokazać, że teraz to nie było tak jak wtedy? - pytał swojego gościa Igor Janke. - Obawiają się tych skojarzeń, nie tylko w relacjach z Polską, ale ponieważ jest to wiadomość numer jeden absolutnie wszędzie na świecie. To w jaki sposób zachowuje się Rosja jest oceniane nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie - tłumaczył gość TOK FM. Zapadła decyzja o tym, żeby puścić film Wajdy w głównym kanale telewizji rosyjskiej. - Cieszyliśmy się bardzo, że dwa tygodnie temu puszczono "Katyń" w niszowym kanale i uważaliśmy to za przełom, a teraz prawda o Katyniu będzie dla wszystkich Rosjan znana i już tego nie będzie można zmienić - mówił Igor Janke. - To będzie prawda o Katyniu, to będzie prawda o samych Rosjanach, dlatego, że mówiąc o Katyniu władze rosyjskie pokazują co stalinizm robił w tym czasie również z Rosjanami, Białorusinami, Ukraińcami i wszystkimi innymi narodami które mieszkały w Związku Radzieckim - mówił na antenie TOK FM Paweł Zalewski.

DOSTĘP PREMIUM