Wybory 2010. Najbardziej prawdopodobny termin to 20 czerwca

Są dwa możliwe terminy wyborów. To 13 lub 20 czerwca - poinformował minister Lech Czapla, szef Kancelarii Sejmu. Według niego jeśli marszałek Komorowski podejmie decyzję w dniu dzisiejszym, wówczas termin wyborów zostanie określony na 13 czerwca. Aby wybory mogły się odbyć 20 czerwca ich termin należy określić najpóźniej 21 kwietnia. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że termin zostanie jednak podany 21 kwietnia.

Czapla na konferencji prasowej w Sejmie stwierdził, że swoboda marszałka w określaniu terminu jest pozorna. Jest ograniczona szczegółowym zapisem ustawy o wyborze prezydenta. Mówi on, że najpóźniej na 55 dni od dnia wyborów powinna być wykonana pierwsza, ale szczególnie istotna czynność wyborcza, tzn. zgłoszenie przez komitet wyborczy, złożenie 100 tys. podpisów i zarejestrowanie komitetu wraz nazwiskiem kandydata. Szef Kancelarii Sejmu zaznaczył, że terminy w konstytucji są radykalnie skracane przez ustawę o wyborze prezydenta. - Od początku tej tragedii teoretycznie były możliwe tylko trzy terminy na ogłoszenie wyborów: 6 czerwca (ta data nie jest już możliwa), 13 czerwca wchodzi w rachubę oraz 20 czerwca - powiedział.

"Możliwe terminy wyborów 13 lub 20 czerwca"

- Pierwszym, a więc najlepszym terminem na zarządzenie wyborów, które miałyby się odbyć 13 czerwca jest dzień dzisiejszy. Pierwszym terminem, który sytuowałby dzień wyborów na 20 czerwca jest dzień 21 kwietnia - tłumaczył.

- Albo marszałek Sejmu podejmie decyzję w dniu dzisiejszym, albo podejmie ją 21 kwietnia, ale wtedy ten termin normami konstytucji będzie określony na 20 czerwca. W tym wypadku, gdyby była konieczność przeprowadzenia drugiej tury wówczas odbyłyby się 27 czerwca lub 4 lipca - stwierdził.

Schetyna: Termin 21 kwietnia

- Termin wyborów prezydenckich zostanie podany 21 kwietnia. Odbędą się one najprawdopodobniej 20 czerwca - powiedział przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. - Marszałek ogłosi datę wyborów 21 kwietnia - powiedział reporterom Schetyna. Zapytany czy oznacza to, że wybory najprawdopodobniej odbędą się 20 czerwca odparł "tak".

Lewica: Data wyborów po zakończeniu żałoby

Szef SLD i klubu Lewicy Grzegorz Napieralski na posiedzeniu Konwentu Seniorów zwrócił się do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z prośbą, by datę wyborów prezydenckich ogłosił po zakończeniu żałoby narodowej - poinformował rzecznik SLD Tomasz Kalita.

Od południa w Sejmie trwa posiedzenie Konwentu Seniorów. Marszałek, wicemarszałkowie i przedstawiciele klubów parlamentarnych rozmawiają na temat daty prezydenckich wyborów.

Marszałek Sejmu, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełni obowiązki głowy państwa, przedłużył czas trwania żałoby narodowej do niedzieli, do północy. W niedzielę w Krakowie odbędzie się pogrzeb prezydenckiej pary - Lecha i Marii Kaczyńskich.

DOSTĘP PREMIUM