"Nie śpieszmy się z decyzjami, które nie są dzisiaj konieczne"

- Nie należy się śpieszyć, wszystkie instytucje funkcjonują, instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonuje, Instytut Pamięci Narodowej funkcjonuje - mówił w Poranku Radia TOK FM Michał Boni członek Rady Ministrów, szef zespołu doradców premiera.

- Proszę pamiętać, mija ten pierwszy okres to czas poczucia dramatu, żałoby, lęku, obawy, modlitwy za tych, którzy zginęli, refleksji, smutku. Zaczynają się uroczystości pogrzebowe - mówił Michał Boni. - Z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia rządu, dramat każdej rodziny jest tym rzeczywistym dramatem. Nie ma potrzeby, żeby decyzje, które nie są dzisiaj konieczne, podejmować bardzo pośpiesznie - podkreślał.

- Mieliśmy przez te kilka dni doświadczenie wspólnoty ciszy. Byłoby bardzo ważne, gdybyśmy umieli je przełożyć na wspólnotę rozmowy - przekonywał Boni. - Żebyśmy nie zgubili tego doświadczenia wspólnoty przez hałas, brak umiejętności rozmowy, niepotrzebne spory, szukanie winnych - tłumaczył gość TOK FM. - To jest taki apel, który wszyscy wzajemnie do siebie powinniśmy zastosować, jak przejść ze wspólnoty ciszy do wspólnoty rozmowy - dodał.

- Czy pan nie boi się, że zapis z czarnych skrzynek ujawni, kto ponosi odpowiedzialność za tę tragedię? To będzie bardzo traumatyczne, bo przecież wszyscy pasażerowie i cała załoga zginęli - pytała swojego gościa Dominika Wielowieyska. - Nigdy nie należy się obawiać prawdy, jeżeli zaczniemy dokonywać takich spekulacji, to się zakręcimy w fałszowaniu - odpowiadał minister Boni. - Jest komisja śledcza i ona z pełną rzetelnością wykonuje swoją pracę, musi ją wykonać i przedstawić informacje. Ale odmawiam jakichkolwiek spekulacji wtedy, kiedy nie ma oficjalnej informacji - tłumaczył.

- Z punktu widzenia debaty publicznej jest ważne, żebyśmy pamiętali, że to nie jest przedmiot spekulacji. Są instytucje, które wykonują odpowiedzialne zadania - przekonywał na antenie TOK FM Michał Boni. - Zadaniem tej komisji i prokuratora jest dokonanie analiz i przedstawienie informacji, to nie jest moje zadanie, więc ja na ten temat się nie wypowiadam.

DOSTĘP PREMIUM