Komorowski: Termin wyborów prezydenckich ogłoszę 21 kwietnia

- Termin wyborów prezydenckich ogłoszę 21 kwietnia w godzinach rannych - poinformował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Po konsultacji z klubami przyjęto, że wszelkie ustalenia dotyczące wyborów zostaną przekazane po zakończeniu żałoby narodowej. Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta powiedział również, że podpisał postanowienie o przedłużeniu użycia polskiego kontyngentu w Afganistanie.

Komorowski: 21 kwietnia ogłoszę termin wyborów

- W związku z wyznaczeniem terminu pogrzebu prezydenta RP na niedziele 18 kwietnia podjąłem decyzję o przedłużeniu żałoby narodowej o dwa dni do niedzieli do godz. 24.00 - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie marszałek Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że decyzja o wyborze miejsca pochowku tragicznie zmarłego prezydenta została podjęta przez władze kościelne i rodzinę. Dodał, że "bez inicjatywy i bez zajmowania stanowiska w tej kwestii przez władze państwowe". - Władze państwowe dołożą wszelkich starań do godnego przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych - mówił.

Komorowski przekazał, że ze względu na upływ terminu przewidzianego dla pana prezydenta, w jego zastępstwie podpisał pięć ustaw, które weszły w życie z dat 12 kwietnia. Wśłód podpisanych dokumentów było postanowienie o przedłużeniu użycia polskiego kontyngentu w Afganistanie.

Marszałek zaznaczył, że konwent seniorów zakończył się "pełnym porozumieniem". - Zgodnie z moją propozycją, szczególnie do klubów opozycyjnych, które mają problem z wyłonieniem kandydata, że względu na śmierć Lecha Kaczyńskiego i Jerzego Szmajdzińskiego kluby wyraziły swoje preferencje związane z terminem wyborów - powiedział.

Pełniący obowiązki prezydenta oświadczył, że ustalenia ws. terminu wyborów zostaną przekazane po pogrzebie i zakończeniu żałoby narodowej. - Kluby są w pełni świadome, jakie to pociąga konsekwencje ze względu na prowadzenie kampanii wyborczej. Samą decyzję ogłoszę 21 kwietnia w godzinach rannych - podkreślił. Dodał, że obszar elastyczności był tu niewielki i wchodziły w grę tylko dwa terminy.

DOSTĘP PREMIUM