Komorowski zapowiada konsultacje w sprawie ustawy o IPN

Bronisław Komorowski podpisał już pięć ustaw, czekających na podpis prezydenta. Ale nie ma wśród nich nowelizacji ustawy o IPN. W Poranku Radia TOK FM zapowiedział konsultacje w tej sprawie. Powtórzył też, że nie będzie podejmował żadnych personalnych decyzji dotyczących obsady stanowisk w NBP czy w wojsku, przed końcem żałoby narodowej.

W czasie sejmowych głosowań nad nowelizacją ustawy o IPN Bronisław Komorowski głosował za zmianami. Ale dziś - jako pełniący obowiązki głowy państwa - podkreśla: "muszę się zastanawiać na nowo". - Mam swój pogląd, ale będę starał się uwzględnić w jak największym stopniu zasadę konsultowania takiej decyzji - mówił w Poranku Radia TOK FM.

Na pytanie, czy ustawę podpisze Komorowski odpowiedział: "po konsultacjach, po próbie zrozumienia racji innych". - Ale to będzie moja decyzja - dodał.

W obecnie obowiązujących przepisach nie wzięto pod uwagę możliwości śmierci prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dlatego, po śmierci Janusza Kurtyki nie ma nikogo, kto może zwołać posiedzenie ciała, które mogłoby zdecydować o wyborze następcy.

Armia i NBP muszą poczekać

W sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem zginęli - między innymi - prezes NBP, szef Sztabu Generalnego i dowódcy sił zbrojnych. Ale marszałek Bronisław Komorowski podkreśla, że nie będzie śpieszył się ze wskazywaniem następców.

- Jestem po rozmowach z min. Klichem. Oczekuje od niego opinii, na ile i w jakim obszarze potrzebne są szybkie decyzje personalne. Na moje wyczucie wydaje mi się, że na pewno szef Sztabu Generalnego i dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych, bo jemu podlegają wszystkie misje zewnętrzne - powiedział w Poranku Radia TOK FM.

Czy pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Komorowski, ma już kandydatów na te stanowiska? - Mam opinię o osobach, które wchodzą w grę jako ewentualni następcy. Będę o tym rozmawiać z min, Klichem. Ale teraz wydaje mi się, że wszystkie personalne decyzje powinny być omawiane po zakończeniu żałoby narodowej - mówił. Bronisław Komorowski czeka na ekspertyzy prawne dotyczące sytuacji w Narodowym Banku Polskim. Mają one zbadać " uwarunkowania prawne dla możliwości zarządzania NBP i RPP bez decyzji o obsadzie stanowiska prezesa". Przypomnijmy wszystkie obowiązki prezesa NBP przejął zastępca Sławomira Skrzypka - Piotr Wiesiołek

Jeśli ekspertyzy pokażą, że dotychczasowe decyzje dotyczące NBP "mogą być kwestionowane z punktu widzenia legalności", to jak stwierdził Komorowski "bez względu na to, ile by mnie to musiało kosztować decyzje będę musiał podjąć".

DOSTĘP PREMIUM