Paweł Kowal w TOK FM: W Smoleńsku zginęła Polska w pigułce

- To jest taka analogia do Katynia - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Kowal z PiS. - Ostatnia moja rozmowa z prezydentem w piątek była właśnie o tym. Zadzwoniłem do niego i mówię "Panie Prezydencie, myślę, że to trzeba wyraźnie powiedzieć", on mówi "Przecież wiem".

- W Katyniu nie byli sami Polacy w sensie etnicznym, po kawałku z każdej części Polski, duchowni różnych wyznań, katolicy i prawosławni i tutaj w Smoleńsku też tak było - mówił poranny gość Radia TOK FM. - Taka Polska w pigułce, z każdego stanu, z każdej partii ktoś odebrał trochę. To decyduje o charakterze tej sytuacji, która jest do głębi narodowa - tłumaczył Paweł Kowal. - Nikt nie może powiedzieć "jest tylko moja", nikt nie może powiedzieć "jest wcale nie moja". Każdy ma tam coś swojego, swoją cząstkę. Prawosławni mają swojego biskupa, katolicy mają swojego biskupa, wszystkie partie mają swoich posłów. Są też stewardesy i piloci. Tak jakby Bóg wybrał reprezentację każdego stanu - mówił Kowal. - Mistyka polega też na tym, że na czele jest głowa państwa i jego małżonka. Myślę, że nie jesteśmy dzisiaj w stanie tego dobrze zinterpretować.

Pogrzeb na Wawelu

- Kto wymyślił ten Wawel? O ile wiem to rodzina nie była entuzjastyczna w tej sprawie? - pytał swojego gościa Jacek Żakowski.

- Przeraziło mniej, gdy zadzwoniła do mnie jedna z dziennikarek i w ten sposób zapytała. Ja odebrałem to jakby ktoś robił jakieś śledztwo, jakby to było jakieś przestępstwo - odpowiadał Paweł Kowal. - Kontrowersyjną decyzję od artykułu śledczego trzeba odróżnić - dodał.

- Ja opowiadałem jak to wyglądało, myślę, że dzisiaj nikt nie pamięta kto wymyślił, bo ta inicjatywa zrodziła się w Krakowie po południu w sobotę. Jest trochę tak jak w domu pogrzebowym, ten powiedział to, ten powiedział tamto, powstał jakiś pomysł - przekonywał gość TOK FM. - Znaleźć tego kto to wymyślił byłoby bardzo trudne. Ja nie potrafię tego powiedzieć. Pewnie wymyśliło to 50 tysięcy osób w Polsce, natomiast kto będzie ojcem tej sytuacji, nie jestem w stanie tego powiedzieć - mówił na antenie TOK FM Paweł Kowal.

DOSTĘP PREMIUM