Po katastrofie prezydenckiego samolotu Platformie spadło poparcie. PiS bez zmian

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę wygrałaby je Platforma Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego przez instytut Homo Homini dla Polsat News. Jednak w ciągu dwóch ostatnich tygodni poparcie dla partii Donalda Tuska spadło aż o prawie 11 proc.

PO może liczyć teraz na 35 proc. poparcia i choć jest to wynik gorszy od poprzedniego to wciąż najlepszy. Po katastrofie prezydenckiego samolotu praktycznie nie zmieniło się za to poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby obecnie 24,6 proc. wyborców.

Wzmocnili się ludowcy i... Prawica Rzeczypospolitej

Nieznacznie spadło poparcie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Według sondażu, politycy Sojuszu mogliby liczyć na 12,1 proc. wszystkich głosów, czyli o 1,8 proc. mniej niż jeszcze dwa tygodnie temu. Dobry wynik uzyskali także ludowcy. W Sejmie znaleźliby się z poparciem 6,2 proc., a to wzrost o ponad 1 proc.

Co ciekawe - ponad dwukrotnie wzrosło poparcie dla Prawicy Rzeczypospolitej. Gotowych zagłosować na nią byłoby teraz 2,4 proc. wyborców. To jednak wciąż za mało, aby partia Marka Jurka dostała się do parlamentu.

Sondaż wskazuje również na to, że wzrosła i to dwukrotnie liczba osób niezdecydowanych. Obecnie aż 16 proc. z nich nie wie, na kogo oddałoby swój głos w wyborach parlamentarnych. Chęć wzięcia udziału w nich wyraziło 62 proc. Polaków. Jednak aż 33,6 proc. wszystkich wyborców nie poszłoby teraz do urn wyborczych.

Polacy nie popierają protestów przeciwko pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu

Ankieterzy pytali także Polaków o to, jak oceniają decyzję pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Okazało się, że 47 proc. z nich jej nie popiera, ale podobnie tyle samo, bo 44 proc. badanych oceniło ją pozytywnie. Pytani z kolei o zdanie w sprawie protestów przeciwko pochowaniu Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej na Wawelu tylko 13 proc. Polaków je poparło. Aż 79 proc. było im przeciwna.

Sondaż przeprowadził instytut badania opinii Homo Homini dla Polsat News, 15 kwietnia na próbie 1068 osób.

DOSTĘP PREMIUM