Elżbieta Jakubiak: Najpierw pochowajmy wszystkich, potem polityka

- Oczywiście jest taki nacisk, że musimy przeprowadzić kampanię wyborczą, ale my mamy dzisiaj najtrudniejszą sytuację. Nie ma najważniejszych polityków i jeszcze nie możemy ich pochować - powiedziała Elżbieta Jakubiak z Prawa i Sprawiedliwości. - Takiej rozmowy nie będzie w najbliższym czasie, aż do ich powrotu. Najpierw poczekamy na nich na lotnisku, potem będą rozmowy o polityce - dodała gość Salonu Politycznego Trójki.

Jakubiak miała na myśli Grażynę Gęsicką, która zginęła w wypadku samolotu pod Smoleńskiem, a której ciała jeszcze nie odnaleziono. Polityk PiS ma świadomość, że "konstytucja narzuciła rytm przygotowań do wyborów", i że "jest 60 dni na przeprowadzenie wyborów", ale wyraźnie nie chciała jeszcze zajmować jakiegoś stanowiska w imieniu swojej partii.

- Dzisiaj nie ma dobrej propozycji w sensie emocjonalnym, bo każdy, kto się zgodzi na bycie kandydatem, wiem, że będzie musiał w bardzo trudnych warunkach prowadzić kampanię. Kampanię, której jeszcze nikt na świecie jeszcze nie prowadził - przyznała była szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jakubiak ma jednak nadzieję, że w Polsce skończył się okres prymitywizmu w polityce i po żałobie narodowej powróci czas normalnej rozmowy. Gość Trójki przyznała, że w Polsce polityka została zepsuta, jest jednak zdania, że czas prowadzenia polityki ad personam w naszym kraju się skończył. Elżbieta Jakubiak uważa, że obecnie zaistniała szansa, by młode pokolenie Polaków wyrosło w poczuciu tradycjonalizmu, który daje stabilizację i wiąże z konkretnym miejsce, a jednocześnie by korzystało z tego, co współcześnie oferuje Europa i świat.

"Niósł wysoko sztandar"

Jakubiak mówiła, że zmarły tragicznie prezydent był wzorem autentycznego patriotyzmu. Przypomniała, że Lech Kaczyński jako prezydent przyznawał odznaczenia nie tylko historyczne, gdyż doceniał działania współczesnych, jak choćby dzieci ratujących życie swoich bliskich. Elżbieta Jakubiak zwróciła też uwagę, że wyrazem patriotyzmu prezydenta Kaczyńskiego była walka o pozycję Polski, jaką prowadził na arenie międzynarodowej.

- Niósł wysoko sztandar, uważał, że musimy zająć odpowiednią pozycję, mieć swoje przekonania, swój plan dla Europy, swoją propozycję dla wszystkich jako część starego kontynentu. To był ten największy patriotyzm - powiedziała.

DOSTĘP PREMIUM