Wybory 2010. Smolar: J.Kaczyński to jedyny element niepewności

- Gdyby nie on, to tak naprawdę wiedzielibyśmy z góry, kto będzie przyszłym prezydentem Polski - powiedział o Jarosławie Kaczyńskim Aleksander Smolar.

Zobacz także: PiS chce Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta

Aleksander Smolar był gościem w programie Moniki Olejnik w Radiu ZET.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim relacji polsko-rosyjskich. Monika Olejnik zapytała, czy możliwe jest pojednanie. - Na pewno to, co się stało i co na Polakach zrobiło wielkie wrażenie to jest to uczucie, to współczucie manifestowane przez Rosjan, przez zwykłych Rosjan i to było niezwykłe, niezwykłe zjawisko takiej ludzkiej solidarności i ludzkiego smutku. Natomiast jeżeli chodzi o władze zawsze władze to już generał de Gaulle mówił, że państwa to są zimne potwory. To innymi słowy one się kierują pewną logiką kalkulacji, celów, interesów.- mówił Smolar.

To, że rosyjski prezydent przyjechał do Krakowa mimo trudnych warunków atmosferycznych, świadczy o tym, że Rosja przywiązuje wagę do Polski. Był to też sukces wizerunkowy Miedwiediewa- Trzeba powiedzieć, że on na tym niesłychanie wygrał, on był jedynym przywódcą wielkiego państwa obecnym. To jeszcze wzmocniło te serdeczne uczucia Polaków do Rosjan - mówił Smolar.

Komorowskiemu nie klaskano. Brakuje mu charyzmy?

Aleksander Smolar skomentował słowa Vaclava Klausa , który stwierdził, że nieobecność europejskich przywódców na pogrzebie prezydenckiej pary była "oburzająca".- To należy interpretować w kategoriach jego permanentnej walki z Europą w imię jego wizji suwerenności narodowej. Ja bym nie przywiązywał do tego nadmiernej wagi, moim zdaniem wszyscy oni chcieli przyjechać tylko po prostu rzeczywiście okoliczności były takie, że to było niezwykle trudne.- mówił Smolar.

Monika Olejnik zapytała też o prognozy dotyczące wyborów prezydenckich w Polsce. Czy Jarosław Kaczyński będzie kandydował? - Nabieram coraz większego przekonania, że będzie - mówił prof. Smolar. - Jarosław Kaczyński wybory będzie traktował jako pewną misję wobec Boga, historii i brata Dzisiaj powstała sytuacja poważnej niepewności, zarówno co do decyzji Jarosława Kaczyńskiego, jak i również co do wyników wyborów, ze względu na to, że nie wiemy, jak długo przetrwa ta atmosfera żałoby i takiej społecznej mobilizacji wokół tego wypadku - dodał.

 

Jarosław Kaczyński wystartuje w wyborach prezydenckich?

DOSTĘP PREMIUM