Wybory 2010. "Pycha kroczy przed klęską", "niech ustąpi z funkcji" - konkurencja o Komorowskim

Uważam, że Bronisław Komorowski powinien zrezygnować z funkcji marszałka Sejmu - powiedział Andrzej Olechowski w TVN24. Obecny w studiu później Paweł Poncyljusz nie zgodził się z nim, podkreślił jednak, że - jego zdaniem - marszałek powinien inaczej zachowywać się w czasie uroczystości żałobnych. - Pycha kroczy przed klęską - dodał, nie precyzując zarzutów.

Olechowski uważa, że Komorowski powinien zrezygnować m.in. dlatego, że pełniąc jednocześnie funkcję marszałka Sejmu, głowy państwa i będąc kandydatem na prezydenta jest zbyt obciążony. - Któraś z nich będzie musiała na tym ucierpieć - stwierdził w TVN24.

Powiedział też, że Komorowski "teraz ma dodatkowe możliwości w stosunku do innych kandydatów na prezydenta". - Uważam, że można by było wybrać innego marszałka. Marszałka można wybrać z dnia na dzień - ocenił Olechowski.

- Ja bym aż tak daleko nie szedł - powiedział obecny w studiu nieco później poseł PiS Paweł Poncyljusz. Dodał jednak, że Komorowski powinien uważać na to, co robi. - Pycha kroczy przed klęską. Jeśli Bronisław Komorowski będzie się zachowywał pysznie w czasie kampanii i pełnienia funkcji prezydenta, najciężej za to zapłaci. Nie wiem, czy on sobie z tego zdaje sprawę - stwierdził, nie zarzucając jednak Komorowskiemu nic konkretnego.

Komorowski jest obecnie w trudnej sytuacji: tragedia w Smoleńsku przekreśliła wartość jego zwycięstwa w prawyborach w PO i postawiła go w roli, na którą miał zasłużyć w wyborach. Oprócz kierowania pracami Sejmu jest też teraz odpowiedzialny m.in. za reprezentowanie kraju i pracę kilkusetosobowego zespołu pracowników prezydenta (m.in. Kancelaria, BBN), m.in. za jego wkład w organizację uroczystości żałobnych i pogrzebu pary prezydenckiej. Na razie nie pojawiły się co do tego żadne zarzuty, jednak niektórym obserwatorom sceny politycznej nie podoba się powściągliwość Komorowskiego, który na uroczystościach żałobnych pełnił funkcję gospodarza.

Komorowskiemu nie klaskano. Brakuje mu charyzmy?

- Wiem, że już w kręgach PO jest konsternacja prze z to, jak spędził ostatni tydzień. Może mu się powinąć noga - mówił dziś Poncyljusz.

DOSTĘP PREMIUM