Politolog: Lewica nie ma pomysłu. Boją się pójść za ciosem

- Lewica nie ma pomysłu. Nie tylko dlatego, że trzy główne postacie, które byłyby dobrymi kandydatami, zginęły w wypadku - mówiła w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska, politolog. - Sytuacja na lewicy pokazuje jej nieumiejętność samookreślenia. Boją się pójść za ciosem.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jak dotąd nie wystawił kandydata na prezydenta, który zastąpiłby tragicznie zmarłego w smoleńskiej katastrofie Jerzego Szmajdzińskiego. Dziś "Gazeta Wyborcza" donosiła, że będzie nim Marek Siwiec. Natomiast Marek Borowski z SdPl na antenie TOK FM proponował poparcie przez całą lewicę kandydaturę Andrzeja Olechowskiego.

Dr Anna Materska-Sosnowska mówiła, że dobrymi kandydatami lewicy mógłby być Bartosz Arłukowicz lub Ryszard Kalisz. - SLD nie może sobie pozwolić na wystawienie wspólnego kandydata z innymi partiami. Chyba, że byłby to Włodzimierz Cimoszewisz. Jakikolwiek inny kandydat to pokazanie: nie liczymy się - mówiła Materska-Sosnowska.

Odniosła się do pomysłu Grzegorza Napieralskiego, który proponował profesora Michała Kleibera jako "kandydata ponad podziałami". - Co z tego, że wspólnym kandydatem byłby prof. Kleiber? Po prostu szybko by o tym zapomniano. Brakuje przywództwa i wizji w SLD - mówiła Materska-Sosnowska.

- Nie wierzę w dzisiejsze sondaże. Wyborcy niegłosujący to w Polsce grupa niezbadana, a ich przepływ pomiędzy partiami i kandydatami jest bardzo silny. Myślę, że to ta grupa będzie decydująca - mówiła politolog. - Bronisław Komorowski jest w najgorszej sytuacji, bo wykonuje funkcję marszałka, pełni rolę prezydenta oraz jest kandydatem na to stanowisko. Każda ze stron może go teraz atakować za cokolwiek.

Zapytana o kampanię, dr Materska-Sosnowska mówiła: - Na pewno nie będzie kampanii odnoszącej się do prezydentury Lecha Kaczyńskiego ze strony innego kandydata niż PiS-u. Nie mówię tu tylko o martyrologii, ale o sposobie zagospodarowania spuścizny. W związku z tym mogą się podnieść głosy, że media pokazują w krzywym zwierciadle Jarosława Kaczyńskiego tak samo jak Lecha.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM