Wybory 2010. Ambitny plan PSL. Pawlak chce złożyć 100 tys. podpisów jeszcze w tym tygodniu

Jako pierwsi złożyli wymagany 1 tys. podpisów. Teraz - jak zapowiedział w Poranku Radia TOK FM Waldemar Pawlak - ludowcy szykują się do złożenia jeszcze w tym tygodniu 100 tys. podpisów. Kandydat PSL na prezydenta proponuje nowy pomysł na kampanię. Zamiast wieców - debata o najważniejszych problemach kraju.

Poranek TOK FM - rozmowy>>

- Nie chcemy podchodzić do ludzi w czasie majowego weekendu, bo każdy chce trochę odpocząć, złapać trochę oddechu i powietrza po tym trudnym okresie - po tragedii smoleńskiej - mówił Waldemar Pawlak. I zapowiedział. - Myślę, że w tym tygodniu przymierzymy się do złożenia już 100 tys. podpisów.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego chciałby, żeby ta kampania prezydencka różniła się od poprzednich. - Trudno będzie mówić o kampanii. Trudno będzie o specjalne organizowanie spotkań w tej kampanii. Może oby to nie była kampania, bo to się kojarzy z kontrowersją i awanturą. Może spróbujmy zrobić debatę o tych najważniejszych sprawach, bo prezydent powinien być strażnikiem konstytucji i ładu społecznego - powiedział w Poranku Radia TOK FM. I zaproponował tematy do takiej debaty. - Jeżeli chodzi o porządek prawny, konstytucyjny i polityczny. to bardzo ważne jest żeby prezydent uczestniczył w kształtowania prawa nie tylko w sposób negatywny ale też pozytywny. Tu można dużo zrobić przy współpracy z parlamentem i rządem.

Pawlak: W tym tygodniu sto tysięcy podpisów

W kwestiach polityki zagranicznej wicepremier i minister gospodarki proponuje: zróbmy wszystko żeby Polska była liderem regionu. - Mało kto wie, że w naszym regionie jest 160 mln ludzi. To więcej niż w Rosji. PKB też jest wyższe niż w Rosji. Nie musimy szukać daleko wystarczy, że dobrze zbudujemy relacje z sąsiadami - w tym z Rosją, bo wtedy Polska będzie miała duże znaczenie w Europie - wyjaśniał. Pawlak chce też rozmawiać z kandydatami najważniejszych partii na temat podpisania umowy na dostawy gazu do Polski.

Pawlak: Polska powinna reprezentować region

Prezydentura otwarta i integrująca

Jaki pomysł na prezydenturę ma kandydat PSL? - Urząd prezydenta powinien być integrujący i otwarty na różne środowiska. Do tej pory mieliśmy taki model prezydentury bardziej osobistej, czy bardziej politycznej. W administracji prezydenta i wokół prezydenta gromadzili się ludzie tylko z najbliższego zaplecza politycznego. Prezydent kraju powinien obejmować różne społeczności. Warto sięgnąć do najlepszych tradycji wszystkich poprzedników - wyjaśnił Waldemar Pawlak. I dodał, że "PSL ma bardzo duże doświadczenie, otwartość na innych - na budowanie wspólnoty".

- Jeśli jest nastawienie na współpracę, to wiele można osiągnąć. Jeżeli jest nastawienie na konfrontację to będzie problem - bo agresja i konfrontacja będzie narastać - mówił prezes ludowców. Kto jest odpowiedzialny za tę agresję i konfrontację? Pawlak nazwisk ani nazw partii nie wymienił, ale mówił "o dwóch głównych obozach konfrontujących się od kilku lat". Czyli także o swoim koalicjancie - Platformie Obywatelskiej.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM