Śniadek: Zbieranie podpisów? Działacze tylko przygotowywali się do startu Jarka

- Rzeczywiście jest informacja, zresztą ja też o tym dowiedziałem się właśnie z ?Rzeczpospolitej?, o takiej sytuacji w jednym z regionów, gdzie koledzy skorzystali z wzoru przygotowując się do zbierania podpisów, które będą potrzebne na wypadek, gdyby kandydatura Jarka, pana Jarosława Kaczyńskiego została dzisiaj zgłoszona. Więc to było przygotowanie do ewentualnych działań, które będą dopiero podjęte po zgłoszeniu kandydatury - powiedział w Radiu ZET Janusz Śniadek, szef Solidarności

Szef Solidarności: Jak Jarek zgłosi swoją kandydaturę...

 

- Nie wykluczam poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego. Solidarność zajmie się tą sprawą jak zostanie ogłoszona jego kandydatura - stwierdził szef związku. - Solidarność to jest część Polski i będziemy zabierali głos w każdej istotnej sprawie - zaznaczył.

Jak wyjaśniła nam po tym wywiadzie rzeczniczka Związku, NSZZ "Solidarność" w sprawie wyborów nie podjął żadnej decyzji. - Sprawą wyborów prezydenckich "Solidarność" zajmie się 29 kwietnia podczas zaplanowanego na ten dzień posiedzenia Komisji Krajowej - podkreśla Marta Pióro.

Śniadek w Radiu ZET przekonywał, że jeżdżąc po Polsce bardzo często z różnych środowisk spotykał się z głosami, że to jest najbardziej naturalny kandydat".

Przewodniczący "S" odniósł się do informacji sobotniej "Rzeczpospolitej", według której część działaczy związku włączyła się w kampanię Jarosława Kaczyńskiego i do zbierania podpisów na jego rzecz. - Ja też dowiedziałem się z "Rzeczpospolitej", że w jednym z regionów koledzy korzystali ze wzoru, przygotowując się do zbierania podpisów, na wypadek, gdyby kandydatura Jarka została dzisiaj zgłoszona - przyznał. Według niego to było przygotowanie do działań, które będą podjęte po zgłoszeniu kandydatury. Tłumaczył, że nie była akcja organizowana przez Solidarność. - Niektórzy koledzy skorzystali z tych formularzy, które były w PiS. To jest dobre prawo każdego Polaka - dodał.

"Mam nadzieję, że Komorowski będzie zachowywał się godnie"

Śniadek na pytanie, czy marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zachowuje się godnie powiedział, że "testem dla Komorowskiego będzie jego zachowanie ws. ustawy o IPN". - Ten Sejm przegłosowałby nawet to, że kula ziemska jest płaska, gdyby padło takie polecenie. Jestem tym niesłychanie zaniepokojony i zatrwożony - stwierdził. - Polacy oczekują godnych zachowań i mam nadzieję, że Komorowski będzie zachowywał się godnie jako osoba pełniąca funkcję prezydenta mówił. Pytany o losy ustawy o IPN przekonywał, że Komorowski powinien przesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego i "to pokaże z jaką klasą chce sprawować urząd."

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM