Wybory 2010. Zgłosił się kolejny kandydat - Andrzej Olechowski

Do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosił się komitet wyborczy Andrzeja Olechowskiego. To 11 komitet, który chce wystawić swojego kandydata w czerwcowych wyborach prezydenckich.

Andrzej Olechowski był ministrem finansów (1992) i ministrem spraw zagranicznych (1993-95). Kandydował już na prezydenta w 2000 roku.

Około południa zgłosiły się także komitety wyborcze Zdzisława Jankowskiego i Józefa Wójcika.

Termin zgłaszania komitetów mija o 16.15. Wcześniej zgłoszono następujących kandydatów: Bronisława Komorowskiego, Waldemara Pawlaka, Marka Jurka, Andrzeja Leppera, Janusza Korwin-Mikkego, Kornela Morawieckiego, Bogusława Ziętka, Bogdana Szpryngiela, Romana Sklepowicza i Ludwika Wasiaka. Kandydatów jest obecnie trzynastu.

Komitet wyborczy może utworzyć minimum 15 osób, mających uprawnienia do głosowania. Do zawiadomienia o powstaniu komitetu trzeba dołączyć - oprócz tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił. Jeżeli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o jego rejestracji.

DOSTĘP PREMIUM