Wybory 2010. Sondaż "GW": Komorowski wygrałby w pierwszej turze

Bronisław Komorowski w wyborach prezydenckich ma poparcie wyższe niż Platforma w parlamentarnych. A Jarosław Kaczyński wypada słabiej niż PiS - wynika z sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

Z sondażu wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś wygrałby je w pierwszej turze Bronisław Komorowski (ma 52 proc. poparcia). Na Jarosława Kaczyńskiego głosowałoby 27 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajęli: Andrzej Olechowski (7 proc.), Waldemar Pawlak (5 proc.) i Grzegorz Napieralski (3 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w ostatni weekend, jeszcze przed deklaracją Jarosława Kaczyńskiego o starcie w wyborach. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" właśnie w tym swojej szansy upatruje PiS. - Nie wyciągajmy pochopnych wniosków z tego sondażu. Mamy zaległości, Bronisław Komorowski już od paru miesięcy promuje się jako kandydat na prezydenta, my musimy to nadrobić - mówi "Gazecie" europoseł Adam Bielan, współautor kampanii Jarosława Kaczyńskiego. I dodaje: Jestem pewny, że będzie druga tura.

Z sondażu wynika także, że największym poparciem, bo aż 50 proc. Polaków cieszy się Platforma Obywatelska (wzrost o 5 pkt. proc). Na drugim miejscu jest PiS (34 proc. poparcia, 2 pkt. w górę). Na SLD zagłosowałoby 6 proc. wyborców, a na PSL - 3 proc.

Więcej na wyborcza.pl

DOSTĘP PREMIUM