Kwaśniewski najlepszym prezydentem. "Fala współczucia nie mąci Polakom realnej oceny"

Ponad połowa Polaków uważa, że najlepszym prezydentem po 1989 r. jest Aleksander Kwaśniewski. Lech Kaczyński w sondażu "GW" zajął drugie miejsce (27 proc.). - Polacy oceniają rzeczywistość taką jaka jest. Fala współczucia nie mąci Polakom realnej oceny - podsumował wyniki politolog prof. Radosław Markowski.

Na Aleksandra Kwaśniewskiego jako najlepszego prezydenta wskazało 52 proc. pytanych. Drugie miejsce zajął Lecha Kaczyński - 27 proc. Trzecie Lech Wałęsa, którego za najlepszego prezydenta uznaje 11 proc. Polaków.

Sondaż "GW": Kwaśniewski najlepszym prezydentem po 1989 r.

Według politologa prof. Radosława Markowskiego wyniki sondażu pokazują, że "Polacy oceniają rzeczywistość taką jaka jest". - Fala współczucia nie mąci Polakom realnej oceny - powiedział w Poranku Radia TOK FM. I przywołuje przykład popularności Lecha Wałęsy. - Wałęsa w ostatnich latach bardzo zyskał, jeśli chodzi o zaufanie. Ale nie przeszkadza to Polakom trafnie oceniać, że jego prezydentura nie była zbyt udana - mówił. Poparcie dla prezydentury Kaczyńskiego, zdaniem politologa, "to jest taki wynik, jaki mu groził w jesiennych wyborach".

Z oceną prof. Markowskiego zgadza się publicysta "Polityki" Mariusz Janicki. - Wysoko ocenia się postawę Lecha Kaczyńskiego, to co wnosił do polityki całym swoim życiem i działalnością. Ale oddziela się to od realnego dorobku jego prezydenckiego - on nie zmienił się po śmierci prezydenta - stwierdził w Poranku Radia TOK FM.

Dlaczego ponad połowa Polaków jako najlepszego prezydenta wskazała Kwaśniewskiego? - To mieszanka takiego faceta jak my, takiego równiachy - którego kolano bolało. Nawet czasem mu zarzucano taką "zeligowatość", że robi to co się ludziom podoba. Ale potrafił też uderzyć w stół. Szorstka przyjaźń z Millerem pokazała, że kiedy trzeba potrafił korzystać z weta - podsumował prof. Radosław Markowski. - Wyniki sondażu to wskazówka dla kandydatów, że coś było w tym modelu prezydentury. Mimo wad ten styl i rozumienie roli prezydenta prezentowane przez Kwaśniewskiego ma bardzo dużo powodzenie w społeczeństwie - dodał Mariusz Janicki.

Wyniki sondażu, a Jarosław Kaczyński

Wyniki sondażu bardzo dokładnie powinni przeanalizować wszyscy, którzy chcą walczyć o prezydenturę. Według komentatorów badanie jest szczególnie ważne dla Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników.

- Trudno będzie wygrać Jarosławowi Kaczyńskiemu w kraju, w którym 52 proc. ludzi uważa, że najlepszym prezydentem był Aleksander Kwaśniewski - przyznał publicysta "Polityki". Zdaniem Janickiego prezesowi PiS zadania nie ułatwia też fakt, że ciągle świeża jest pamięć o czasach kiedy był premierem. - Trudno będzie mu wygrać bez radykalnej zmiany w ocenie IV RP. Żałoba nie wykasowała tej pamięci. I Joanna Kluzik-Rostkowska nie tu pomoże Dopóki nie dokona się przewartościowanie w ocenie tamtych rządów, to Jarosław Kaczyński nie wygra - uważa dziennikarz.

- Jeszcze pamiętamy. I pamiętamy, że Jarosław Kaczyński zrobił coś, czego w wielu krajach o niedoskonałej demokracji nie robiło się: dopuścił do władzy ugrupowania, które nigdy nie powinny być dopuszczone do władzy - dodał prof. Markowski.

Według politologa szef Prawa i Sprawiedliwości powinien zrozumieć, "że to, co do tej pory robił da mu nieprzekraczalną granicę 30-35 proc. poparcia". A takie poparcie zdaniem Markowskiego może być dobre w wyborach parlamentarnych - jako silna opozycja". Ale takie poparcie nie daje szans na zwycięstwo w wyborach prezydenckich.

DOSTĘP PREMIUM