Kobiety nie kandydują. "PO wystawia chłopców grających w futbol, a Joanna Mucha jest w cieniu"

- Przeglądam tę listę 22 mężczyzn i myślę: to jakby się szykowali do wyboru papieża. Szkoda, że partie nie wystawiły kobiet - mówiła w TOK FM prof. Magdalena Środa w rozmowie z cyklu Obserwator Wyborczy TOK FM. - PO znów wystawia chłopców grających w futbol, a Joanna Mucha jest w cieniu - uważa Środa.

Obserwator wyborczy, czyli subiektywny głos ws. wyborów>>

Wśród kandydatów na prezydenta nie ma ani jednej kobiety. - Kandydaci szykują się jak na konklawe, jakby mieli wybierać papieża - mówiła w TOK FM prof. Magdalena Środa.

Kluzik-Rostkowska zdobyła punkty dla PiS

- Szkoda, że partie nie wystawiły kobiet. Kiedy szefową sztabu wyborczego została Joanna Kluzik-Rostkowska - która jest kobietą pracowitą, kompetentną ciepłą i energiczna w sensie politycznym - to PiS zyskało na tym dużo punktów - uważa Środa.

- Tego niestety nie jest potrafi zrozumieć ani PO, która znów wystawia chłopców grających w futbol. Joanna Mucha, bardzo kompetentna i zaangażowana, jest absolutnie z tyłu. Szkoda też, że PSL, które miało niewiarygodną szansę odnowienia wizerunku poprzez wystawienie pani Kierzkowskiej, zrezygnowało z tego. Partia znów poszła w taką próbę odnowy makijażu na twarzach starych działaczy PSL. Wielka szkoda dla tej partii i dla społeczeństwa. PSL na tym przegra. To od razu widać - mówiła etyczka z UW.

"Prezydent będzie reprezentował całą Polskę"

- Musimy pamiętać, że nie są to wybory parlamentarne. To nie są wybory, gdzie decydujemy się na jakąś opcję partyjną. Tu kandydaci powinni mówić o swojej wizji Polski. O polityce zagranicznej, o stosunku do kobiet, o stosunku do Kościoła, o polityce europejskiej. To są tematy najważniejsze - mówi Środa.

- Jeśli debata przedwyborcza nabierze ostrości możemy zapomnieć o tym, że nie wybieramy osoby, która reprezentuje partię, lecz będzie reprezentować całą Polskę - dodaje.

"Prezydent powinien być ponadpartyjny"

- Polska ma swoją fundamentalną rolę łącznika między Wschodem a Zachodem. Jest tu mnóstwo problemów i myślę, że prezydent powinien być aktywny na tym polu. Powinien być także ponadpartyjny i jeśli byłby to Komorowski, Napieralski czy Olechowski, to chciałabym, żeby zapomnieli o swoich partyjnych przynależnościach - mówiła prof. Środa. - Fundamentalne jest to, co się dzieje w szkołach. Jak patrzę na zestaw lektur, na to jak szkoły wysyłają dzieci do kościoła, to myślę, że poprzedni minister, Roman Giertych, wygrał. Prezydent powinien też i o tym myśleć, o przyszłym pokoleniu.

- Chciałabym spytać marszałka Komorowskiego: czy będzie kompletował swoją kancelarię z osób z różnych obozów politycznych? Jarosława Kaczyńskiego: jak sobie wyobraża bycie prezydentem po tym wszystkim, co mówił o części społeczeństwa kiedy był premierem? Jeśli chodzi o premiera Pawlaka: czy nie uważa, że partię wiejską powinna reprezentować kobieta? Olechowskiego: jak widzi swoją prezydenturę, skoro nie ma zaplecza? Pana Napieralskiego chciałabym spytać na ile jest w stanie oderwać się od tego, co ludzie pamiętają o jego partii? Przeszłość, wbrew wszystkiemu, jest bardzo ważna - powiedziała Olga Krzyżanowska, wieloletnia senatorka i lekarka, związana z Partią Demokratyczną

- Chciałabym, żeby było naturalne, że kobiety, jeżeli są dobre, mają te same szanse co mężczyźni i na tym polu powinien działać prezydent - dodała Krzyżanowska.

Chcemy rozmawiać o in vitro

Prof. Środa zwracała uwagę na brak ustawy bioetycznej i regulującej kwestię in vitro: - Powinniśmy mieć ustawę bioetyczną i widać było podczas prawyborów w PO, że Komorowski nie ma tutaj wyraźnych poglądów. Jak prezydent chce być prezydentem silnego państwa, to powinien patrzeć też na demografię, a tutaj ustawa o in vitro jest bardzo ważna.

- Również mnie interesuje ustawa o in vitro. Prezydent powinien mieć na ten temat zdanie i chciałabym je usłyszeć - dodała Olga Krzyżanowska.

Zapraszamy na kolejne rozmowy i czekamy na Wasze głosy. Najciekawsze - opublikujemy. Jak Waszym zdaniem przebiega kampania? Jak powinna wyglądać? Czego oczekujecie od przyszłego prezydenta? kontakt_tokfm@agora.pl

DOSTĘP PREMIUM