"Zaczęliśmy tworzyć procedury wożenia VIP-ów" - gen. Koziej w TOK FM

- Zamierzam zorganizować okrągły stół ekspertów lotniczych o różnych poglądach, żeby dyskutować o przewozach lotniczych VIP-ów i myślę, że pod koniec maja będziemy mieli pierwsze wnioski, które będę mógł przedstawić - mówił w Poranku Radia TOK FM gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Zasady korzystania przez VIP-ów z transportu powietrznego, bezpieczne przygotowanie takich przelotów i bezpieczne wykonanie całego zadania, czyli sprawy organizacyjno techniczne całego lotu są trzema głównymi kwestiami do ustalenia w sprawie lotów VIP-ów - mówił gen. Koziej. - Mówimy o bardzo wycinkowym zadaniu, które, jeżeli jest realizowane przez siły zbrojne, powinno być bardziej wykonywane wedle procedur cywilnych.

Pytany o pilotów takich przewozów, gen. Koziej odpowiadał: - Trzeba stworzyć warunki dla ludzi wyspecjalizowanych do wykonywania takich przewozów. Może i nie będą robili w jednostce nic innego, ale trzeba im zapewnić m.in. godziwe wynagrodzenie, żeby nie uciekali do prywatnych firm.

Stanisław Koziej - 7 maja 2010

- Przewóz głowy państwa niesie za sobą pewne wymagania: większą dyspozycyjność, zachowanie tajemnicy, zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie lotu, wykonywanie lotów z osłoną powietrzną. Niewykluczone, że w takiej jednostce mogłyby być zatrudnione osoby cywilne - mówił w Poranku Radia TOK FM gen. Stanisław Koziej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM