Kutz: to maniery Mao Tse-tunga. Jakubiak: to bezczelność przekraczająca dobre maniery

- To są maniery Mao Tse-tunga. Myślałem, że jestem w mauzoleum Lenina - mówił Kazimierz Kutz o pokazywaniu przez PiS Jarosława Kaczyńskiego. - To co pan robi jest bezczelnością przekraczającą dobre maniery i wychowanie - odpowiadała Elżbieta Jakubiak.

Senator PO i posłanka PiS byli gośćmi "Faktów po Faktach" w TVN24. Jednak dyskusji merytorycznej było niewiele. Przez większość programu goście kłócili się między sobą.

Program rozpoczął się od pytania, dlaczego Jarosław Kaczyński jest tak mało aktywny w trakcie kapani wyborczej. - Póki co nie ma nawet miesiąca od katastrofy. To będzie aktywna kampania, z obecnością kandydata, ale jest taki moment, że trzeba się jeszcze zatrzymać - mówiła Jakubiak. Zapewniła, że Jarosław Kaczyński nie będzie pod ochroną. Zaproponuje wizję polski, weźmie udział w spotkaniach. - To będzie aktywna kampania, choć nie nachalna - mówiła.

"Robi się z tego czarna komedia"

Na to Kutz odpowiedział: - Zaczęli kampanię od śmierci prezydenta. Wykorzystują to w sposób niespotykanie precyzyjny. Tam zginęło 96 osób, wszyscy mają swoje wielkie tragedie, a oni robią tak, jakby umarł tylko prezydent. Oni w świetle tej traumy, tego cmentarza traktują go jak człowieka, który jest na kraju jakiejś zapaści. Jeśli tak jest, to on się nie nadaje na prezydenturę - mówił Kutz - Gdy patrzyłem jak w końcu łaskawie pokazano kandydata na prezydenta w czerniach. Pani też jest w czerni. To są maniery Mao Tse-tunga. Ja myślałem, że jestem w mauzoleum Lenina. To co robi teraz PiS, to czarna propaganda. Robi się z tego czarna komedia. W ten sposób się nie da wygrać wyborach - dodał.

Wyraźnie zdenerwowana Jakubiak mówiła: - Pan marszałek się zapomniał we wszystkich momentach swego wystąpienia. Państwa retoryka jest nie do przyjęcia w publicznej debacie. Pan zapomniał, że Jarosław Kaczyński stracił brata. Ja jestem gotowa do debaty z panem. Mój kandydat też jest gotowy do debaty. Mówi pan do Polaków i powinien ich pan reprezentować. To co pan robi jest bezczelnością przekraczającą dobre maniery i wychowanie. Nie ja pana powinnam pouczać.

Kutz: - To niech pani tego nie robi, niech pani mówi do rzeczy .

Jakubiak: - Ja do rzeczy mówię od wielu lat. Państwo budują wizerunek Polski, której nie chcieliśmy. Nikt jej nie chciał. To państwo zbudowali wizerunek Kutza, Palikota, Niesiołowskiego. To państwo zrobili z Polski teatr i to teatr złej, czarnej komedii. Ja nie przywdziewam szat żałobnych, bo ja opłakuję 96 Polaków, którzy tragicznie zginęli. Opłakuję każdego z nich. Oficera BOR-u, którego osobiście znałam, każdego kolegę z kancelarii. Pan nie może znać naszych uczuć. My do walki staniemy z otwartą przyłbicą, do walki o prezydenturę na program. Żałoba jest moją prywatną sprawą, mój strój jest moja prywatną sprawą. Pan nie szanuje obywateli i tej Polski, która wymaga od pana odpowiedzialności.

"Oczekujecie disco-polo lub filmików ze świnią na stole"

Kutz: - Żałoba minęła i w telewizji robicie tę propagandę, macie do tego prawo. Ale to jest w aurze cmentarnej. Do czego to prowadzi?

Czego pan oczekuje od PiS-u - pytał prowadzący. - Oczekujecie disco-polo lub filmików ze świnią na stole. Tego się od nas tego nie doczeka - wtrąciła Jakubiak.

Kutz: - Niech pani mi nie przerywa.

Jakubiak: - To pan mi przerywa.

Kutz: - Chodzi o to jak będziemy rozmawiać ze społeczeństwem, co mu zaproponujemy.

Jakubiak: - Za kandydatem, którego sztab ja reprezentuję przemawia jego doświadczenie, udział w polityce przez pół wieku, jego dorobek życiowy jako polityka, dorobek premiera. Ma ogromne doświadczenie i plan polityczny. Pałac Prezydenci to nie żyrandol. To są ogromne kompetencje. Strategia polityki zagranicznej, oddziaływanie na państwo, reprezentowanie narodu.

Kutz: - To są truizmy. Czemu społeczeństwo po dwóch latach odebrało władzę PiS-owi.

Jakubiak: - Czasem się wygrywa, czasem przygrywa. Bo się nie zdąży zmienić polityki. Mamy prawo udziału w wyborach. Mam nadzieję, że pan nam tego prawa nie odmawia.

Kutz: - Pani cały czas mówi hasłami, nic nie usłyszałem co proponujecie społeczeństwu.

Jakubiak: - Lepszą szkołę proponujemy niż jest dzisiaj.

Zobacz fragmenty rozmowy w serwisie tvn24.pl

Kandydaci na prezydenta [ZDJĘCIA]. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

DOSTĘP PREMIUM