Graś: Tupolew po remoncie wciąż będzie woził premiera

- Tupolew po remoncie to jest bardzo dobry i bardzo sprawny, i bardzo bezpieczny samolot - powiedział w radiu RMF FM rzecznik rządu Paweł Graś. Druga z rządowych maszyn przechodzi właśnie remont w Moskwie. Rzecznik rządu stwierdził, że samolot będzie wyposażony w bardzo nowoczesne systemy zabezpieczenia. Jedyna jego wadą jest to, że maszyna jest bardzo paliwożerna. Nie ma natomiast zastrzeżeń co do jej bezpieczeństwa.

- W kontekście tego, co wydarzyło się pod Smoleńskiem, (Tupolew) jest wyposażony w bardzo nowoczesne systemy zabezpieczenia. Jedyną jego wadą tak naprawdę jest to, że jest bardzo paliwożerny. W związku z tym rzeczywiście ekonomicznie to nie jest najlepsza maszyna. Natomiast jeśli chodzi o szybkość, bezpieczeństwo, tutaj nie ma co do tej maszyny żadnych zastrzeżeń - powiedział Graś w RMF FM. Zapowiedział, że maszyna "w dalszym ciągu będzie wykorzystywana" przez polski rząd.

Rzecznik rządy przyznał, że w miarę potrzeb Tupolew będzie też woził polskiego premiera. Pytany o nowe samoloty dla VIP-ów zapowiedział, że pierwsze maszyny pojawią się jeszcze przed wakacjami.

Klich winny zaniedbaniom? "To schizofrenia"

Graś podkreślił, że zarzuty wobec szefa MON, który jest obwiniany o zaniedbania systemowe w lotnictwie wojskowym są przejawem " swoistej schizofrenii". - Z jednej strony eksperci, komentatorzy, publicyści, dziennikarze, którzy już opisali, już wskazali jako winnego ministra Klicha, wskazali jako przyczynę katastrofy właśnie kwestię złego szkolenia w lotnictwie wojskowym, jednocześnie domagają się, żeby to wojsko i prokuratorzy wojskowi i instytucje wojskowe badały te przyczyny - powiedział.

O zaniedbaniach w polskim lotnictwie mówił też Edmund Klich, akredytowany przedstawiciel Polski przy rosyjskiej komisji badającej katastrofę. Ja myślę, że to, jakie są rzeczywiście przyczyny tej katastrofy, będzie określone w raporcie, który powstaje zarówno w rosyjskiej komisji, która bada przyczyny, jak i w polskiej - odpowiedział rzecznik rządu.

DOSTĘP PREMIUM