"Wprost": MON koordynowało udział generałów w uroczystościach w Katyniu. MON: nie było żadnych dyspozycji

- Udział Lecha Kaczyńskiego w obchodach w Katyniu był planowany od 27 stycznia a przelot samolotu specjalnego organizowała Kancelaria Prezydenta - wynika z dokumentów, do których dotarł ?Wprost?. Z dokumentów ma też wynikać, że to kierownictwo MON wyznaczyło osobę do koordynacji udziału generałów w uroczystościach. W wydanym komunikacie resort obrony oświadczył, że nie wydawał żadnych dyspozycji w tej sprawie.

Z korespondencji, do której dotarł "Wprost" wynika, że pierwsze pismo w tej sprawie wysłał z datą 27 stycznia 2010 roku minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik do szefa MSZ. Informował w nim Radosława Sikorskiego, że "Lech Kaczyński zamierza oddać hołd ofiarom na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu w kwietniu bieżącego roku". 10 kwietnia jako data wyjazdu prezydenta po raz pierwszy pojawia się na piśmie 23 lutego. "W nawiązaniu do rozmów odbytych z Panem Ministrem () oraz do pisma Pana M. Handzlika () pozwolę sobie ponownie potwierdzić Panu Ministrowi, iż zgodnie z coroczną tradycją, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa organizuje w dniu 10 kwietnia 2010 r. wyjazd oficjalnej delegacji polskiej na coroczne uroczystości w Katyniu (). Zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o ostateczne potwierdzenie gotowości Prezydenta do uczestniczenia w tych uroczystościach" - pisał wiceszef MSZ Andrzej Kremer do szefa Kancelarii Prezydenta.

Kancelaria organizował przelot

Z listów wynika również, że to parlamentarzyści sami zgłosili chęć wyjazdu do Katania. W piśmie z 2 marca marszałek Sejmu prosi prezydenta o "umożliwienie posłom skorzystania z wolnych miejsc w samolocie".

W odpowiedzi szef kancelarii Władysław Stasiak napisał, że "Kancelaria Prezydenta organizuje przelot samolotu specjalnego". Zaproponował też "udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli Parlamentu, po trzech z każdego klubu".

Reporter TOK FM ujawnił kilka dni temu pismo sekretariatu szefa MON Bogdana Klicha skierowane 23 marca do generałów, którzy zginęli w smoleńskiej katastrofie. Płk Piotr Nidecki, współpracownik Klicha, informuje w nim o wyjeździe prezydenckiej delegacji i przekazuje zgodę ministra na ich udział w uroczystościach.

"Wprost": MON koordynował. MON: to nie prawda

"Wprost" dotarł jednak do kopii, na której znajduje się odręczny dopisek adresowany do gen. Kazimierza Gilarskiego "Proszę o koordynację udziału dowódców w ceremonii".

MON w specjalnym komunikacie poinformował, "że ani Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich ani nikt z sekretariatu MON nie wydawali żadnych dyspozycji i zleceń dotyczących koordynowania udziału szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych w uroczystościach katyńskich w dniu 10 kwietnia br."

Do informacji podanej przez "Wprost" odniósł się też Sztab Generalny WP.

"W związku z dzisiejszym artykułem na stronie internetowej tygodnika Wprost informuję, że dyspozycje wydane przez generała Franciszka Gągora dotyczyły tylko i wyłącznie udziału dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych w ceremonii na miejscu uroczystości w Katyniu w dniu 10.04.br. Dyspozycje nie dotyczyły obecności na pokładzie samolotu prezydenckiego, na którego pokład zapraszała bezpośrednio Kancelaria Prezydenta RP" - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej w serwisie wprost.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM