Krok w dobrym kierunku czy przejaw cynizmu? Komentarze po odezwie prezesa PiS

Odezwę Jarosława Kaczyńskiego do ?Przyjaciół Rosjan? skomentowali posłowie Tadeusz Iwiński z SLD i Stefan Niesiołowski z PO.

Lider Prawa i Sprawiedliwości podziękował Rosjanom za okazane współczucie po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W nagranym przesłaniu wyraził nadzieję, że nadchodzi właśnie moment, w którym zmienia się bieg historii.

Poseł SLD Tadeusz Iwiński uważa, że wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skierowane do Rosjan należy potraktować z uznaniem.

Iwiński ocenił, że wystąpienie lidera PiS pozwala wierzyć, iż jego ugrupowanie widzi konieczność ocieplenia stosunków z Rosją. Poseł SLD zaznaczył jednocześnie, że jeszcze przed kilkoma dniami Prawo i Sprawiedliwość chciało, by to polski rząd poprowadził śledztwo w sprawie katastrofy, odbierając je Rosji. Według Tadeusza Iwińskiego, przyjęcie takiej rezolucji przez Sejm, jak proponował PiS, nie wpłynęłoby pozytywnie na rozwój stosunków polsko - rosyjskich.

 

Kaczyński do "Przyjaciół Rosjan": Na Pl. Czerwonym miał stać mój ukochany brat

Poseł Iwiński przypomniał też, że przez cały czas urzędowania Lech Kaczyński ani razu nie odwiedził Moskwy. Jak dodał, dialog tragicznie zmarłego prezydenta z przywódcami Rosji, był "daleki od wystarczającego".

Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej zarzucił z kolei Jarosławowi Kaczyńskiemu cynizm. Zdaniem wicemarszałka Sejmu, duży wpływ na pojednawczy i przyjacielski ton wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego miała dzisiejsza akcja zapalania zniczy na cmentarzach żołnierzy radzieckich.

Według wicemarszałka Sejmu prezes PiS kierował te słowa do Rosjan tylko i wyłącznie z powodu kampanii wyborczej. Niesiołowski twierdzi, że Jarosław Kaczyński tym przemówieniem nie przekona do siebie nowych wyborców.

TOK FM PREMIUM