"Ci, którzy nazywali Jarosława Kaczyńskiego rusofobem muszą się uderzyć w piersi"

- W Polsce używano tej łatki, mówiąc, że ktoś jest rusofobem, po to żeby go pokazać jako negatywną postać - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Kowal, eurodeputowany PiS. - Powinni się uderzyć w piersi nawet wcześniej, bo nie było ku temu powodu - dodał.

"Zmienił zdanie", "Mam wątpliwości" - komentarze>>

- Odrębną rzeczą są kwestie poruszone w orędziu Jarosława Kaczyńskiego związane z emocjami, z pewnym stanem rzeczy, bardzo pozytywnym, który zaistniał w relacjach polsko-rosyjskich, a odrębną rzeczą jest polityka i są interesy - mówił Paweł Kowal. - Tego wystąpienia nie sposób oddzielić od bieżącej polityki, taki kontekst kampanijny też jest nadawany temu wystąpieniu - przekonywał swojego gościa Grzegorz Kozak. - To pokazuje pewną chorobę życia publicznego, jeżeli to jest czas kampanii, to bez trudu jest nadać taki kontekst, bez głębszego zastanowienia - odpowiadał gość Poranka Radia TOK FM.

Za złe relacje polsko-rosyjskie odpowiadają partnerzy z Zachodu

- Nigdy nie zauważyłem, żeby Jarosław Kaczyński czy prezydent Lech Kaczyński byli antyrosyjscy, pisałem o tym i mówiłem o tym - zapewniał eurodeputowany PiS. - Po prostu w Polsce przez wiele lat wygodnie było nazywać przeciwników rusofobami. Szczególnie to było skuteczne wobec naszych partnerów na zachodzie Europy, to oni odpowiadają za złe relacje polsko-rosyjskie - przekonywał Paweł Kowal. - Za złe relacje polsko-rosyjskie odpowiada polityka, różnice interesów, a nie Polacy - podkreślał gość TOK FM.

Paweł Kowal tłumaczył jakie wnioski wyciągnął z niedzielnego przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. - Wróćmy do normalnego języka rozmawiania o sprawach rosyjskich, nie nadawajmy sobie tych przezwisk, które służą tylko po to, żeby pokazać nieistniejące różnice w polskiej klasie politycznej, nieistniejące aż w takim zakresie jak niektórzy sądzą - mówił w Poranku Radia TOK FM.

Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

Czy prezes PiS w filmie ''Do przyjaciół Rosjan'' wypadł przekonująco?

DOSTĘP PREMIUM