Wybory 2010. Kandydaci pojadą na Wyspy. Komorowski i Olechowski z odezwą do emigrantów

Bronisław Komorowski, Grzegorz Napieralski, a być może nawet Waldemar Pawlak odwiedzą Londyn, gdzie będą walczyć o głosy polskich emigrantów. Przez internet do Polonii trafią też specjalne odezwy od kandydata Platformy i Andrzeja Olechowskiego - dowiedziało się TOK FM.

Terminy zagranicznych wizyt kandydatów na prezydenta nie są jeszcze znane, ale już wiadomo, że będą tylko jednodniowe. Ich współpracownicy podkreślają, że ze względu na krótką kampanię wyborczą na więcej nie ma czasu.

Spotkania Komorowskiego w dwóch krajach i odezwa do emigrantów w internecie

Wizyta Bronisława Komorowskiego ma być zorganizowana z dużym rozmachem. Jego sztabowcy na razie mówią o "ogromnym mityngu" w centrum Londynu: ze sceną i dużą salą. Mają w nim wziąć udział zaproszeni emigranci z Polski i dziennikarze, także mediów polonijnych. - Pojedziemy tam z otwartą przyłbicą. Trzy lata temu zaciągnęliśmy kredyt zaufania wśród emigrantów i myślę, że udało się nam go spłacić - twierdzi Krzysztof Lisek z PO, który w sztabie Komorowskiego jest odpowiedzialny za jego zagraniczną kampanię wyborczą.

Niewykluczone, że kandydat Platformy tego samego dnia odwiedzi polskich emigrantów jeszcze w jednym kraju: Irlandii lub Niemczech. Zaraz po wizycie za granicą - jak się dowiedzieliśmy - sztab marszałka Sejmu planuje zamieścić w internecie specjalną odezwę Komorowskiego do wszystkich polskich emigrantów. Znajdzie się w niej m.in. prośba kandydata PO o udział w wyborach prezydenckich i oddanie głosu na niego.

Przesłanie do Polonii zamierza też zamieścić kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski. Ale nie tylko w internecie, ma być również drukowane w gazetach i emitowane w rozgłośniach polonijnych. - Spotkania naszego kandydata z emigrantami za granicą, w Londynie, jednak nie będzie. Planowaliśmy takie wizyty, ale gdy okazało się, że kampania jest skrócona musieliśmy je odwołać - wyjaśnia Andrzej Potocki ze sztabu Olechowskiego.

Napieralski w Londynie wytknie niespełnione obietnice Platformy

Do wizyty w Londynie szykuje się także Grzegorz Napieralski. Grunt do jego spotkania z emigrantami w stolicy Wielkiej Brytanii przygotowali w ubiegłym tygodniu działacze SLD, którzy pomagali w kampanii brytyjskiej Partii Pracy.

- Podczas dyskusji będziemy chcieli powiedzieć o tym, co możemy zrobić dla polskich emigrantów. Przypomnimy też o obietnicach, które składała im Platforma, a które nie zostały zrealizowane - zapowiada Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD. Napieralski chce też prowadzić specjalną, odrębną kampanię wyborczą w Wielkiej Brytanii w mediach polonijnych i internecie.

Niewykluczone, że do polskich emigrantów pojedzie też Waldemar Pawlak. - Rozważamy taką możliwość. Ale decyzja jeszcze nie zapadła - mówi nam wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska ze sztabu wyborczego kandydata PSL-u.

Jarosław Kaczyński bez zagranicznych wizyt, ale z kampanią w USA

Zagranicznych wizyt w czasie kampanii nie planuje Jarosław Kaczyński. - Kampania jest zbyt krótka. Nie ma na to czasu - ucina Paweł Poncyljusz, rzecznik sztabu wyborczego kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Nieoficjalnie udało się nam jednak dowiedzieć, że choć do zagranicznych podróży Kaczyńskiego nie dojdzie to jego sztab szykuje kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych. PiS właśnie tam ma najwięcej zwolenników wśród Polonii.

DOSTĘP PREMIUM