Wybory 2010. Nowy sondaż. Komorowski bez zmian, Kaczyńskiemu rośnie poparcie

Bronisław Komorowski - 45 proc. poparcia, Jarosław Kaczyński - 34 proc. - to wyniki najnowszego sondażu instytutu SMG/KRC dla TVN24. To kolejne badanie, w którym kandydatowi PiS rośnie poparcie.

Wciąż na czele sondaży jest Bronisław Komorowski z PO. W nowym sondażu instytutu SMG/KRC 45 proc. badanych wskazało, że oddałoby na niego głos w wyborach prezydenckich. Na jego głównego rywala - Jarosława Kaczyńskiego z PiS - tylko 34 proc. W porównaniu z sondażem instytutu SMG/KRC dla TVN24 sprzed kilku dni o 4 proc. wzrosło poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego. Wynik Komorowskiego się nie zmienił.

W drugiej turze Komorowski wygrałby zdecydowanie z Kaczyńskim. Uzyskałby 54 proc. głosów, a kandydat PiS 41 proc. Jednak oznacza to wzrost poparcia dla Kaczyńskiego o 7 proc. Na Komorowskiego w drugiej turze, w porównaniu z poprzednim badaniem, głosowałoby o 1 proc. mnie respondentów.

Reszta kandydatów uzyskała podobne poparcie jak w ostatnim sondażu. Grzegorz Napieralski z SLD - 5 proc., Waldemar Pawlak z PSL - 4 proc., Andrzej Olechowski - 3 proc. Tylko Pawlakowi poparcie wzrosło - o 1 proc. Po raz pierwszy w sondażu SMG/KRC pojawił się Janusz Korwin-Mikke z Wolności i Praworządności. W badaniu uzyskał 2 proc. poparcia. Andrzej Lepper i Marek Jurek uzyskali po 1 proc.

Inne sondaże również korzystne dla Kaczyńskiego

Sondaż PBS DGA dla "Gazety Wyborczej" również wskazuje, że poparcie dla Bronisława Komorowskiego spada, a dla Jarosława Kaczyńskiego rośnie. Jednak, gdyby wyborcy zagłosowaliby tak, jak w tym badaniu, to kandydat PO wygrałby w pierwszej turze z wynikiem 50 proc. Jarosław Kaczyński uzyskałby 31 proc. Kandydat PO, według wyników sondażu, wygrałby w drugiej turze. Uzyskałby 67 proc., a Kaczyński 33 proc.

Natomiast w badaniu instytutu Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej" odbyłaby się druga tura wyborów. W pierwszej Bronisław Komorowski uzyskałby ok. 44 proc., a Jarosław Kaczyński 34 proc.

TOK FM PREMIUM