Wybory 2010. Lepper o decyzji PKW: Przecież mnie uniewinniono

Andrzej Lepper jest zaskoczony, że PKW odmówiła jego rejestracji, bo był skazany prawomocnym wyrokiem sądu. - Mam wyrok sądu, że jestem niewinny w tej sprawie! - mówi radiu TOK FM.

Zobacz: PKW: Lepper nie może kandydować

Andrzej Lepper uważa, że decyzja Państwowej Komisji Wyborczej o odmowie jego rejestracji jest błędna. PKW podała w oświadczeniu, że przewodniczący Samoobrony został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym, na podstawie art. 226. Kodeksu karnego, za znieważenie Włodzimierza Cimoszewicz, kiedy był on ministrem spraw zagranicznych. Z tego powodu, według znowelizowanej w zeszłym roku konstytucji, nie może kandydować w wyborach do Sejmu, a zatem nie może również ubiegać się o urząd prezydenta.

- Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kiedy Leppera skazywano, ten artykuł był niezgodny z konstytucją. Sąd Najwyższy przeprowadził rozprawę w tej sprawie, gdzie mnie uniewinniono z tego artykułu 226. Mam wyrok sądu, że jestem niewinny w tej sprawie! - powiedział radiu TOK FM.

Dodał również, że będzie się odwoływał w tej sprawie do Sądu Najwyższego. Zgodnie z prawem ma na to dwa dni. Zapowiedział, że jutro w tej sprawie odbędzie się konferencja prasowa w siedzibie partii.

Polecamy: dzień po dniu na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM