Wybory 2010. Lepper za burtą? "Czytając przepisy: kandydat nie spełnia warunku"

PKW odmówiła rejestracji Andrzeja Leppera jako kandydata w wyborach prezydenckich, bo jest skazany prawomocnym wyrokiem. Polityk zapowiada odwołanie się od decyzji. A minister sprawiedliwości mówi TOK FM: poczekajmy na decyzję Sądu Najwyższego. - Czytając przepisy: kandydat nie spełnia warunku określonego w ustawie - dodał Kwiatkowski.

Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Leppera , ponieważ był on trzykrotnie skazany prawomocnym wyrokiem. Podstawą podjęcia decyzji była zmiana zapisów konstytucji dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu przeprowadzona w maju 2009 roku.

- Przepisy mówią, że wybranym do Sejmu i Senatu oraz kandydatem na prezydenta nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem, na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego - powiedział w rozmowie z TOK FM minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Jak tłumaczył na podstawie tych przepisów PKW musiała sprawdzić, czy kandydaci w wyborach prezydenckich spełniają konstytucyjne warunki. - Czytając przepisy: kandydat nie spełnia warunku określonego w ustawie, żeby nie był osobą karaną. Ale podkreślę bardzo mocno - nie minister sprawiedliwości jest od wykładni tych przepisów tylko Sąd Najwyższy. Poczekajmy na jego rozstrzygnięcie - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Andrzej Lepper już zapowiedział, że sprawa trafi do SN. Ma na to dwa dni od momentu dostarczenia mu decyzji PKW.

Jak podkreślił min. Kwiatkowski sprawa Andrzeja Leppera jest wyjątkowa, "absolutnie precedensowa". - Pierwszy raz - od momentu kiedy w Polsce przywróciliśmy wybór prezydenta - mamy do czynienia z sytuacją, że PKW w oparciu o przepisy (uchwalone z inicjatywy PO) podjęła taką decyzję. Wszyscy z wyjątkową uwagą będziemy patrzeć na decyzję Sądu Najwyższego. Bo ona kształtuje orzecznictwo i w oparciu o nią będziemy mieli jasne i czytelne reguły - powiedział Kwiatkowski w rozmowie z TOK FM.

Andrzej Lepper zapowiedział na dziś konferencję prasową w sprawie decyzji Państwowej Komisji Wyborczej. Początek o 14.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM