Międzynarodowa komisja ds. katastrofy? "To przedłuży śledztwo o bardzo wiele miesięcy"

Czy w wyjaśnieniu przyczyn i przebiegu katastrofy pod Smoleńskiem może pomóc międzynarodowa komisja? Tak - uważają PiS i zwolennicy Ruchu 10 kwietnia, którzy manifestowali przed Pałacem Prezydenckim. - To przedłuży postępowanie - mówi min. sprawiedliwości. O ile? - O bardzo wiele miesięcy - powiedział Kwiatkowski w TOK FM.

W liście skierowanym do premiera Tuska Ruch 10 kwietnia zaproponował powołanie "niezależnej, Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy". O możliwość przekazania śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem międzynarodowej grupie śledczej pyta też PiS

- Zadaję pytanie, jak pogodzić dwie racje: naturalne oczekiwanie, żeby śledztwo zakończono jak najszybciej - a z drugiej strony wniosek o powołanie międzynarodowej komisji? - pytał w Poranku Radia TOK FM minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Jeżeli mówimy: chcemy komisji międzynarodowej to znaczy, że nie mamy zaufania do strony rosyjskiej. Logiczny wniosek - musielibyśmy powtórzyć wszystkie czynności, a to przedłuży o wiele miesięcy toczące się śledztwo - wyjaśniał. Jak podkreślił szef resortu sprawiedliwości przekazanie śledztwa międzynarodowej komisji oznacza, że później poznamy przyczyny i przebieg katastrofy. O ile? - Powiem delikatnie: o bardzo wiele miesięcy - odpowiedział Kwiatkowski.

Czy powstanie międzynarodowa komisja do zbadania przyczyn katastrofy w Smoleńsku?

"To najważniejsze śledztwo w historii polskiej prokuratury"

Do Polski niebawem ma trafić 500 stron dokumentów dotyczących katastrofy prezydenckiego samolotu. Zapowiedział to, po ostatniej wizycie w Moskwie, prokurator generalny Andrzej Seremet Dokumenty trafią do Polski po skopiowaniu ich przez Rosjan. Nadal czekamy też na ujawnienie zapisów z czarnych skrzynek. Wszystko jak tłumaczył prokurator generalny przez bardzo zły stan czarnych skrzynek, co utrudnia odczytywanie nagrań.

Minister Kwiatkowski zapewnił, że poznamy zapisy z czarnych skrzynek. Kiedy - to zależy od rosyjskich śledczych. - Będą to robić w momencie kiedy uznają, że z ich strony wszystkie czynność zostały wykonane - powiedział w Poranku Radia TOK FM.

Kwiatkowski: Rosjanie przekażą czarne skrzynki

Kwiatkowski nie ma najmniejszych wątpliwości, że sprawa katastrofy z 10 kwietnia to "najważniejsze śledztwo w historii polskiej prokuratury". Podkreślił - to, że śledztwo nadzoruje niezależny prokurator generalny nie daje możliwości stawiania mu politycznych zarzutów. Kwiatkowski: Rosjanie przekażą czarne skrzynki

- Trudno wyobrazić sobie, żeby to śledztwo prowadził prokurator generalny który byłby ministrem sprawiedliwości. Prokurator generalny Andrzej Seremet został ostatecznie wybrany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dobierając swoich zastępców wybierał ich z różnych środowisk politycznych - także tych związanych z PiS. Ma to naturalne narzędzie, żeby powiedzieć: jestem osoba niezależną - mówił w prokuratorze Seremecie min. Kwiatkowski.

DOSTĘP PREMIUM